V pěti podlažích v úrovni jedenáctého až patnáctého patra, které bude menší, vzniknou prosklené kanceláře.

„Nahoře bude obrovská terasa a v přízemí luxusní recepce se zachováním původních prvků násypek a malou zasedací místností. Uprostřed bude výtah, který umístíme do stávající konstrukce. Nová budova Silo Tower bude širší, horní část bude vynesena na sloupech," řekla Bohdana Hošková z investující společnosti Hopr Group.

Pro silo hledala jiné využití než bydlení. Nakonec se rozhodla pro návrh architekty Blanky Zlamalové.

„V Olomouci vyroste budova, ve které bude levitovat pět podlaží. Bude pro odvážné, protože stavba je prosklená až na úroveň podlah. Tím, že je postavena na železobetonových konstrukcích, bude demonstrovat možnosti tohoto materiálu," sdělila architektka.

Silo v Litovelské ulici

Současná podoba sila v Litovelské ulici. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Přibude dvacet metrů do výšky

Zemědělská stavba z roku 1936 je podle ní velmi zajímavá, protože i když je křehká, zvládala proměnlivá zatížení.

„Je postavena na deseti velkých a třech malých komorách a vnitřním schodišti. Je dobře vymyšlená a sloužila ještě před dvaceti lety," vysvětlila Zlamalová.

V současnosti sedmnáctimetrová budova dosáhne po úpravách výšky sedmatřiceti metrů. Podle autorky návrhu však panorama Olomouce nenaruší.

„Musela jsem prokázat, jak se dotknu dominant města Olomouce a zjistila jsem, že kromě průhledů na Hynaisovy a od Křelova touto stavbou prostředí neovlivňuji," uvedla Blanka Zlamalová.

Generální manažerka Hopr Group Bohdana Hošková dodala, že Olomouc si dominanty zaslouží.

„Nechceme tu vytvořit plošné město se čtyřpatrovými budovami, takže jsem připravena diskutovat. Proti případným výtkám mohu říct, že mám platné stavební povolení," prohlásila Hošková.

Vizualizace Silo Tower Olomouc. Zdroj: Hopr Group

Vizualizace Silo Tower Olomouc. Zdroj: HOPR Group

Primátor: Musíme bojovat s hanáckou mentalitou

Svou přítomností při čtvrtečním poklepávání základního kamene podpořil stavbu i olomoucký primátor Martin Novotný. Projekt soukromého investora vnímá pro město jako přínosný.

„Musíme bojovat s hanáckou mentalitou, kterou těší, když se neděje nic, co budí pozornost. Přitom až s investicemi vzniká přirozený proces přispívající ke zvednutí úrovně architektury. Investoři se musí poměřovat," řekl Novotný.

Společnost Hopr Group získala i pozemek směrem k Litovelské ulici, na kterém vznikne příjezd k silu. Časem území plánuje rozvinout i stavebně.

Náklady na Silo Tower jsou pětačtyřicet milionů korun, 55 % pokryje evropská dotace na regeneraci brownfieldů.