Developerská společnost Hopr Group na přestavbnu nyní získala stavební povolení.
Věž v Litovelské ulici nedaleko nádraží Olomouc-město fungovala od dvacátých let minulého století jako silo. Už delší dobu ji však nikdo nevyužívá a svému účelu už neslouží.
Nyní ji chce developerská společnost přeměnit na administrativní objekt, který ponese jméno Silo Tower Olomouc.
„Budova od svého počátku tvoří jednu z výrazných dominant města. Přesto, že již svůj prvotní účel splnila, se svým okolím srostla. Spoluvytváří jistý genius loci lokality. Naším cílem je nejen postavit účelnou stavbu, ale současně přinést Olomouci a jejím obyvatelům skutečné architektonické dílo,“ popsala Bohdana Hošková, předsedkyně představenstva společnosti Hopr Group.
Po přestavbě bude mít věž místo střechy originální skleněnou nástavbu s neobvykle řešenými okny.
„Z původního objektu zůstane nosná část. Novou budovu vytvoříme okolo a nad budovou starou,“ objasnila Hošková.
Kromě kvalitních kanceláří typu A s klimatizací a kuchyňkami nabídne nájemcům moderní věž i nevídaný pohled na město.
„Ze všech míst sila uvidí každý Olomouc jako na dlani, neboť i to nejspodnější podlaží se bude vznášet tam, kde současná budova končí. Tento pocit navíc umocní celoprosklené opláštění,“ vysvětlila Hošková.
Silo jako věž pro nový objekt
Projektanti se při návrhu museli vypořádat s několika záludnostmi. Silo bylo postaveno na začátku dvacátého století pro jiné využití.
„Konstrukci jsme museli respektovat. Nastudovali jsme původní výkresy a výpočty. Pak jsme s ním mohli pracovat a využít jej jako věž, jako vynášecí prvek pro novou nástavbu,“ uvedla autorka návrhu architektka Blanka Zlamalová.
Dalším oříškem byla statika objektu. Silo totiž sloužilo k uskladnění sypkého materiálu. Nosný systém proto pracoval se zatížením, které se neustále měnilo. Někdy byly zásobníky prázdné, někdy plné.
„Nová stavba bude působit úplně jinak. Zatížení bude stálejší, o to ale větší. Zvětší se i plocha, na kterou budou mít vliv i povětrnostní podmínky. Statiku jsme tedy museli kompletně přeřešit, aby objekt na svých bedrech unesl novou budovu,“ podotkla Hošková.
Zvelebí i okolí sila
V lokalitě se však nebude měnit jen věž. Zušlechtění a zvelebení se dočká i okolí.
„Stavba otevírá transformaci celé lokality. Území bylo po dlouhá desetiletí nevyužité. My se budeme snažit jej navrátit do života města,“ doplnila architektka.
Společnost nyní získala stavební povolení. V první půlce příštího roku bude vybírat dodavatele stavby, na podzim by pak chtěla začít s proměnou věže.
„Do konce roku 2013 bychom měli mít vše hotové,“ ujistila Hošková.
Společnost nyní mění i zchátralé a nevyužívané prostory bývalé sladovny na Wolkerově ulici v Olomouci, kde staví Hotel Ibis Olomouc Centre. Otevřít by se měl podle plánu příští rok na jaře.