Hasiči do nedělního dopoledne vyjížděli k více než čtyřem desítkám událostí.

Jednotky profesionálů i dobrovolníků zasahovaly nejčastěji na Olomoucku a Prostějovsku, do akce ale vyrazily i v okolí Potštátu či na Šumpersku a Jesenicku.

Několik popadaných stromů museli hasiči řešit v okolí Moravského Berouna a Domašova nad Bystřicí, ke spadaným kmenům  vyjížděli také do Velkého Týnce či Dolan.

Na dálnici D46 u Prostějova ohrožovala provoz uvolněná plachta z billboardu.

Noční vítr má na svědomí i dvě dopravní nehody.

"O půl jedenácté v Litovli spadla větev na čelní sklo vozidla a o hodinu později na silnici mezi Mohelnicí a Studenou Loučkou spadl bezprostředně před projíždějící nákladní vozidlo menší strom, jehož větve způsobily poškození na vozidle. Vše se naštěstí obešlo bez zranění," přiblížila policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová. 

Střecha opadávala do ulice

U Zvole na Šumpersku a Lomnice na Bruntálsku spadl strom na železniční koleje.

„V Mostkovicích hasiči zajišťovali provizorně střechu, poté co zde začala padat střešní krytina do ulice. Hasiči větší část tašek hrozící pádem odstranili, návazně pomocí latí a plachet střechu pro krátkodobé překlenutí situace zakryli,“ informoval Zdeněk Hošák, mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.

To nebyla ale jediná škoda, kterou vítr v Mostkovicích napáchal. Hasiči tam museli ještě rozebrat plechovou garáž, kterou vítr poničil a nebezpečně s ní cloumal ulicí.

Nejvíce výjezdů se týkalo pádu stromů na silnice, železnici, chodníky a jiná veřejná prostranství.

„Tyto výjezdy z pravidla nejsou časově náročné. Hasiči s využitím motorových pil provedou dočasná zabezpečení, pořezáním, prořezáním a úklidem,“ dodal Zdeněk Hošák.

Situaci nadále sledujeme.