V regionu dosáhla v pátek prvního povodňového stupně (bdělost) jen řeka Bečva na Přerovsku a říčka Krupá na Šumpersku. 

V Teplicích nad Bečvou však začala Bečva kolem 17. hodiny opadávat a dostala se pod hranici prvního stupně. 

Během odpoledne začaly postupně ustávat i dešťové srážky v oblasti Beskyd a následně i v oblasti Jeseníků.

K poklesu hladiny tak poté došlo nejprve na tocích v horním povodí Bečvy.

„Na jejím dolním toku hladiny kulminují. Řeky v povodí horní Moravy zaznamenávají většinou setrvalý stav nebo mírný pokles," sdělil k páteční devatenácté hodině Radek Špatka z Povodí Moravy.

Zároveň dodal, že v případě dalších srážek zde však může být dosažen první stupeň povodňové aktivity a nelze vyloučit i dosažení jeho druhého stupně.

„Na středním toku zaznamenává Morava vlivem dotoku vzestup. Na Rožnovské Bečvě ve Valašském Meziříčí, na Bečvě v Teplicích nad Bečvou a Dluhonicích je v současné době první povodňový stupeň aktivity," přidal večer Radek Špatka.

Situace se zásahy kvůli větru i vodě se podle slov mluvčí krajských hasičů od odpoledne hodině pomalu stabilizuje.

Mezi 13. a 16. hodinou vyjížděli hasiči pouze ke třem případům, a to ke dvěma spadeným stromům na Šumpersku a na Přerovsku jednou kvůli spadlým drátům elektrického vedení.

Klid zatím hlásí vodohospodáři i na řece Moravě. 

„Řeka Morava ani její přítoky dosud povodňových stupňů nedosahují," uvedla odpoledne mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

V souvislosti s výstrahou Českého hydrometeorolo­gického ústavu před vydatnými dešti a rozvodňováním toků sleduje situaci vedení kraje.

„Vzhledem k současné prognóze zatím nepředpokládáme svolání krajské povodňové komise. Nadále monitorujeme situaci na Bělé a Bečvě," sdělila Kamila Navrátilová z tiskového oddělení Olomouckého kraje.

Očekávají se také další vzestupy hladin na tocích, které odvodňují Jeseníky. V povodí Bělá, Osoblaha, Horní Morava dojde v odpoledních a nočních hodinách k překročení druhého stupně povodňové aktivity, místy však podle meteorologů nelze vyloučit ani dosažení třetího stupně.

Zdroj: Youtube

Ve Výpadu popadaly větve a zlomil se smrk

„V Bezručových sadech se u jednoho javoru zlomila větev, kterou jsme zlikvidovali, ale strom byl v tak špatném stavu, že jsme se po dohodě s městem dohodli, že jej pokácíme. Je u cesty, kdyby se cokoli stalo, bylo by to nepříjemné," řekla Naďa Krejčí z Výstaviště Flora Olomouc.

Kromě drobných i silnějších větví se v Bezručových sadech zlomil ještě smrk.

Před pátečním polednem pak zmizely pásky a zábrany, okolo májky na Horním náměstí v centru Olomouce. Kvůli bezpečnosti prostor kolem ní obepínali od středečního odpoledne.

„Situaci jsme konzultovali s odborem ochrany a nejvyšší nebezpečí už pominulo, proto jsme prostor kolem májky opět zpřístupnili," sdělil Radim Schubert, vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu.

Dění okolo počasí sleduje se zvýšenou pozorností i olomoucká Arcidiecézní Charita. V případě potřeby jsou připraveni pomáhat.

„Dění sledujeme. Díky meteorologům jsme měli informace na začátku týdne a ve čtvrtek jsme aktivovali naše místní koordinátory zodpovědné za mimořádné události i povodně. Požádali jsme je, aby situaci sledovali," reagoval koordinátor humanitární pomoci Arcidiecézní charity Olomouc Martin Zamazal s tím, že pokud by bylo potřeba pomoct, jsou připraveni.

„V současné době monitorujeme a budeme to sledovat, v těchto případech víkend neexistuje," doplnil Martin Zamazal.

Desítky zásahů na Přerovsku

Nejvíce práce mají hasiči kvůli silnému větru na Přerovsku. 

„V Lipníku jsme v ulicích Neffova a Na Bečvě provizorně zajistili poničené střechy. Prakticky neustále nám operační důstojník do vysílačky hlásil další nové události, takže jsme plynule přejížděli z místa na místo. Nejvíc času nám zabralo odklízení polámaných stromů a větví, které zatarasily silnice," popsal velitel hasičů v Lipníku nad Bečvou Milan Volčík.

Nezastavili se ale ani hasiči v Hranicích a na dalších místech Olomouckého kraje.

„Za posledních čtyřiadvacet hodin jsme měli na čtyři desítky zásahů. Zvládli jsme to, dobrovolné jednotky jsme na pomoc povolávali spíše výjimečně," uvedl velitel hranických hasičů Tomáš Novák s tím, že další problémy způsobí podmáčená půda a nasycená koryta řek.

Na motorák popadaly stromy

Vítr a popadané stromy zkomplikovaly dopravu na trati z Hanušovic do Starého Města Pod Sněžníkem.

V pátek před půl devátou ráno tam do kmenů ležících na kolejích najel osobní vlak, při kolizi se nikdo nezranil.

Motorový vlak narazil v pátek 16. května ráno nedaleko Chrastic do spadlých stromů na trati Hanušovice – Staré Město.

Motorový vlak narazil v pátek 16. května ráno nedaleko Chrastic do spadlých stromů na trati Hanušovice – Staré Město. Foto: DENÍK/Petr Krňávek

„Ve vlaku jeli dva cestující, vystoupili a šli domů pěšky. Na motorový vagon vzápětí popadaly další stromy, lokomotivu ale nezasáhly," sdělila mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková. Mezi Hanušovicemi a Starým Městem pak cestující vozily náhradní autobusy.

Stoupající hladiny řek

Po silném větru nyní obyvatelé Olomouckého kraje mají obavy z vydatného deště a ze stoupajících hladin toků. 

Kolem půl jedenácté dopoledne se v Lipové-Lázních na Jesenicku rozvodnil místní potok a kanalizace nestíhala odvádět vodu.

„Hasiči na místo přivezli pytle s pískem a postavili provizorní hráze. Jeseničtí profesionální hasiči už preventivně připravují další pytle s pískem," popsala mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.

První povodňový stupeň byl zatím dosažen v Teplicích nad Bečvou a u Dluhonic na Přerovsku.

Rozvodněná Bečva - pátek 16. května dopoledne - situace na Oseckém jezu

Bečva v Oseku nad Bečvou. Foto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová