Několik silnic na Olomoucku a Prostějovsku museli vpodvečer kvůli závějím uzavřít.

Silný nárazový vítr tvoří na cestách sněhové jazyky, silničáři se během pátku nezastavili.

Na Olomoucku jsou kvůli sněhovým jazykům uzavřeny silnice Hraničné Petrovice - Jívovou, Norberčany - Nová Véska, Arnoltice - Veveří a Dalov - Horní Loděnice

„Vozovky na Olomoucku jsou suché, místy vlhké, jen dělají problémy sněhové jazyky. Stále jsou zavřené čtyři silnice spojující Hraničné Petrovice a Jívovou, Norberčany a Novou Vésku, Arnoltice a Veveří a Dalov s Horní Loděnicí," informoval  před půl osmou večer dispečer olomoucké správy silnic.

Doplnil, že kvůli silnému větru se jim nedaří ve vyšších polohách silnice zprůjezdnit.

„To by jedno místo musel sypač stále projíždět. On úsek projede a za deset minut je tam opět nafoukaných 10 až 15 centimetrů sněhu. Kdyby jel by do jiného rajonu a vrátil se třeba za 45 minut, bylo by na silnici okolo půl metru sněhu," přiblížil dispečer olomouckých cestářů.

Silný vítr je cítit všude, silnice okolo Olomouce, Litovle a Šternberka však jsou podle něj sjízdné.

„Řidiči by ale měli určitě přibrzdit. Jel jsem na Tovačov, cesta byla suchá, ale z ničeho nic byl před námi sněhový jazyk. Přede mnou jel nějaký mladý kluk v osobáku, ujelo mu to a trochu vjel do příkopy. Takže řidiči by měli jet určitě opatrně," dodal.

To potvrzuje i policie, která eviduje zvýšený počet nehod. Naštěstí bez závažnějších zranění.

„Máme sice více nehod, ale zpravidla jde o nepřizpůsobení stavu a povaze komunikace. Jsou to drobnější nehody, většina je bez zranění nebo jen s lehkým zraněním, nic závažného," řekla policejní mluvčí Irena Urbánková.

Zavátý tah Olomouc - Přerov

Na Prostějovsku je od pátečního večera uzavřena silnice mezi obcemi Drahany a Niva. 

Problémy dělají sněhové jazyky také na Přerovsku. 

S problémy se od odpoledne jezdí například na hlavním tahu mezi Olomoucí a Přerovem.

„Pod kopcem v Kokorách už jsme byli čtyřikrát. Vítr je tak silný, že za půl hodiny od úklidu je cesta opět zavátá," informoval odpoledne dispečer Miroslav Chalupecký z přerovského cestmistrovství.

Vichr by měl v noci ustat

Meteorologové upozorňují na silný vítr do páteční 22 hodiny.

V sobotu můžeme v Olomouckém kraji očekávat přes den polojasno až skoro jasno, místy zataženo nízkou oblačností s ojedinělým slabým sněžením.

„Večer od severu přibude frontální oblačnosti a později místy sněžení. Nejvyšší teploty –1 až +2 stupně, na horách –6 až –2 stupně," sdělil Petr Drobek, meteorolog ostravské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

Neděle by pak měla být proměnlivá a oblačná, na většině území můžeme očekávat sněhové přeháňky. Nejvyšší denní teploty –3 až +1 stupeň.