Začít by se mělo ještě letos, práce by měly trvat asi sedm týdnů a objízdná trasa řidiče zřejmě povede na Horku nad Moravou a na dálnici. 

Jenže město Olomouc s rekonstrukcí nesouhlasí.

„Víme, že přes Chomoutov projede devět a půl tisíce aut denně, alespoň podle květnových měření. Počet aut se zvýšil tím, že se zboural most u Bristolu. V pondělí jsme měli poradu vedení města a Olomoucký kraj jsme informovali, že s rekonstrukcí nesouhlasíme. Máme obavu co to udělá s dopravní situací, hlavně na křižovatce u Anči,“ reagoval náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec (TOP 09).

Objížďka? Přes Horku a dálnici

Objízdná trasa při plánované rekonstrukci by totiž měla vést přes Horku nad Moravou, Křelov a na dálnici a přes kruhový objezd u Globus do Olomouce.

„Máme obavu, že řidiči pojedou klasicky přes Řepčín, to znamená okolo hospody u Anči a ta křižovatka je neudržitelná. Rozhodne o tom stavební úřad dopravní, který si zjišťuje stanoviska a za město bude stanovisko negativní,“ doplnil Aleš Jakubec.

Zahradníček: Akce se realizovat bude

Podle náměstka hejtmana Olomouckého kraje Jana Zahradníčka se úsek i přes námitky města opravovat bude.

Rekonstrukce je potřeba, krajnice jsou prý narušené. Navíc na to má hejtmanství peníze.

„Město vzneslo požadavek na odsunutí této akce, ale my ji budeme realizovat. Kvitují to, že jsme práce posunuli ze skoro dvou měsíců na šest týdnů, a že se to nedotkne dopravní obslužnosti, autobusy tam mohou jezdit. Argumentují tím, že je to objízdná trasa, ale vzhledem k tomu, že se teď bude silnice Štarnov – Benátky uzavírat, tak se nabízí udělat i úsek od Chomoutova do Olomouce,“ řekl Jan Zahradníček.

Metodou teplého remixu

Podle olomouckého hejtmanství by se měl opravovat úsek od Chomoutova po odbočku na Hejčín.

„Nejde se do konstrukčních vrstev vozovky ale je to dělané metodou teplého remixu,“ řekl náměstek olomouckého hejtmana a potvrdil, že objízdná trasa povede přes Horku nad Moravou, na Křelov. „Zřejmě ji vyvedeme na dálnici tak, abychom se nemotali v Řepčíně na křižovatce, u železničního přejezdu.

V době ranních a odpoledních špiček by to byla tragédie,“ řekl Jan Zahradníček. Není to ale jediný úsek, který se dočká rekonstrukce.

Radní do plánu oprav v pondělí přidali ještě také úsek Potštát – Olšovec na Přerovsku. Obě akce by měly stát 23 milionů korun. Olomoucký kraj letos získal od Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy komunikací celkem 242 milionů korun.