Celkové náklady stavby se vyšplhaly téměř na sto dvacet pět milionů korun.

Místní lidé jsou rádi, že těžké stroje a rozkopané silnice z obce zmizely a s novou podobou vozovky jsou spokojení.

„Jsem strašně ráda, že už je to za námi. Hlavně, že už to je a že nemusíme nic přeskakovat a bát se, že na nás něco spadne nebo že se něco rozbije. Vypadá to moc pěkně, líbí se nám to, kéž by se to tak podařilo i jiným,“ uvedla obyvatelka Náměště na Hané Jana Borůvková.

Zrekonstruované jsou dnes všechny silnice III. třídy ulic v Náměšti na Hané a částečně ve vedlejších Loučanech.

Nového kabátu se dočkaly náměšťské ulice Válník, Nádražní, Sokolská, Fučíkova, Biskupství, Zákostelí a náměstí.

Opravy, které trvaly patnáct měsíců, si vyžádal hlavně havarijní stav místních komunikací, navíc poznamenaný výstavbou kanalizace. Kromě samotných silnic je zrekonstruovaný také most přes Šumici a stavbaři vybudovali také úplně nový most přes Baběnec.

Opravené je parkoviště i chodníky a vjezdy do rodinných domů, součástí projektu bylo i zabezpečovací zařízení přes trať Českých drah v ulici Válník. Lidé z Náměště a Loučan mohou také využívat cyklo­ stezku spojující obě obce.

Celkové náklady stavby se vyšplhaly na více než sto dvacet čtyři milionů korun. Třináct z nich zaplatila obec, přičemž do této částky milionem a šesti sty tisíci korunami přispěl Olomoucký kraj a zhruba stejnou částkou i stát.

„Je to pro nás významný okamžik. Dva roky byly velice hektické, zároveň se totiž dokončovala kanalizace. Chci poděkovat lidem za trpělivost a za to, že snášeli stavební ruch, nebylo to pro ně jednoduché,“ uvedla starostka Náměště na Hané Marta Husičková.

Vedení městyse má však ještě v plánu zvelebení samotného centra.

„Projekt na rekonstrukci náměstí je připravený. Budeme se snažit získat peníze z Regionálního operačního programu. Předpokládaná cena nově vybudovaného náměstí je čtyřicet milionů a myslím si, že to bude velice pěkné,“ doplnila starostka.