„Ta cesta je hrozná. Je plná děr a výmolů. Dokonce jsme tady poškodili auto. V servisu se nás ptali, jestli s vozem jezdíme po oraništi, když ho máme takto rozbité,“ postěžovala si Pavla Palátová, která bydlí v Loučanech, ale do Náměště denně dochází do zaměstnání.

Obě obce na sebe navazují, takže život v nich je úzce propojen.

„V Loučanech sice máme malý obchůdek, ale když potřebujeme zajít k lékaři, na poštu nebo na úřady, musíme do Náměště. Děti tam docházejí do školy na druhý stupeň. Bezpečná cesta je tedy velice důležitá,“ dodala Palátová.

Pro vedení obou radnic je rekonstrukce silnice prioritou.

„Jedná o páteřní komunikaci. Kdybychom nezačali už tento rok, museli bychom asi Náměšť zavřít. Situace je totiž čím dál horší,“ uvedla náměšťská starostka Marta Husičková.

„Konečně je oprava na dosah ruky,“ dodal starosta Loučan Josef Kurfürst.

Pokud stavbu nezbrzdí nějaké komplikace v nynějším výběrovém řízení, začnou opravy letos v červnu. Během dvou let by tak měl pětikilometrový úsek dostat nejen nový povrch, ale projekt počítá i se stavbou paralelně vedoucí cyklostezky, opravou dvou mostů a novou signalizací na železničním přejezdu.

Olomoucký kraj, který stavbu zastřešuje, má přislíbené od Státního fondu dopravní infrastruktury peníze na rekonstrukci. Celkové náklady se pohybují kolem 130 milionů korun.