Sněhová vrstva zasypala silnice i v olomouckém okrese, práci měli ráno silničáři hlavně na Šternbersku.

Poprvé v nové zimní sezoně vyjížděli v pondělí ráno krajští silničáři ošetřit některé komunikace na Olomoucku. Zasahovali pouze na dvou výše položených vozovkách v regionu.

„Po vydatnějších sněhových přeháňkách jsme chemicky ošetřili komunikaci ze Šternberka na Horní Loděnici a Moravský Beroun. Na Olomoucku se jednalo o úsek od Velkého Újezda směrem na Potštát," sdělil dispečer zimní údržby.

První letošní sníh se v Horní Loděnici, kde o bílou nadílku tradičně nebývá nouze, dlouho neudržel.

„Letos sníh přišel poměrně pozdě, loni napadl mnohem dříve. Ráno jsme tady samozřejmě silničáře viděli projíždět, ale během pár hodin se sníh rozpustil. Napadl sotva centimetr," poznamenal starosta Gustav Repaň.

Pracovníci Technických služeb města Olomouce jsou na údržbu vozovek a chodníků rovněž připraveni, zatím však v žádné z olomouckých městských částí vyjíždět nemuseli. 

Nejvíce sněhu odklízejí ale na severu kraje, na Šumpersku a Jesenicku.

„Na silnicích leží po chemickém ošetření rozbředlý sníh. Cesty jsou se zvýšenou opatrností sjízdné," informovali krátce po sedmé hodině ranní jeseničtí silničáři.

Podobná situace je i na Šumpersku, na cestách nižších tříd musí řidiči počítat s vrstvou nového sněhu.

V regionu jsou sněhové přeháňky, které snižují dohlednost. V Jeseníkách by do úterka mohlo napadnout až čtvrt metru sněhu.

Fouká také silný vítr, který může na hřebenech hor dosáhnout rychlosti až devadesát kilometrů za hodinu. Právě kvůli němu a sněžení meteorologové v polohách nad šest set metrů varují před tvorbou sněhových jazyků.

Kvůli výraznému ochlazení se na cestách může tvořit také náledí.