V pozoru tak jsou nejen krajští silničáři ale i technické služby, které budou i letos udržovat 325 kilometrů chodníků a 286 kilometrů místních komunikací.

K zimě patří vedle zasněžené krajiny i mnohem nepříjemnější stránka, a to zledovatělé cesty. Vzhledem k tomu, že meteorologové předpovídají v noci ze středy na čtvrtek sněžení či déšť se sněhem a nejnižší noční teploty až minus sedm stupňů Celsia, měli by se ve čtvrtek zrána mít na pozoru chodci i řidiči.

„Ojediněle se může vytvářet ledovka," uvádí Eduard Jarcovják z ostravské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu v předpovědi na čtvrtek.

Přes den sice teploty vyšplhají v maximech až ke 4 stupňům Celsia a budou padat smíšené přeháňky, v polohách nad pět set metrů však nasněží.

O úklid sněhu se na městských chodnících starají technické služby. Někteří obyvatelé na jejich zásah nečekají.

„Děláme si to sami, abychom si nenanosili binec domů," řekla Jesika Ondryášová, která bydlí v rodinném domě v Polské ulici.

Při cestě do práce se jí však v minulých letech podařilo několikrát uklouznout.

„Párkrát jsem se natáhla například v ulici Panská, která vede z kopce ze Žerotínova na Dolní náměstí," přiznala jednadvacetile­tá žena.

Olomouc bude udžovat 325 kilometrů chodníků

Z 351 kilometrů chodníků budou Technické služby města Olomouce (TSMO) během letošního zimního období udržovat 325 kilometrů a starat se budou také o 286 kilometrů komunikací.

„Situace je obdobná jako v loňském roce," sdělil Miroslav Petřík, ředitel TSMO.

Personál posilovat nebude, na zimní údržbu je vyčleněných osmdesát zaměstnanců. V případech mimořádných klimatických podmínek mají technické dohodnuté subdodavatele.

„Při jejich zapojení tak může pracovat na plnění úkolů zimní údržby současně až 150 pracovníků," vypočítal Miroslav Petřík.

Celkem je dle ředitele Petříka na zaplacení všech výdajů spojených se zimní údržbou v městském rozpočtu připravených necelých dvacet milionů korun, stejně jako v minulých letech.

Krajští silničáři počítají náklady s průměrem za předchozí období, kdy na údržbu silnic II. a III. tříd šlo zhruba 172 milionů korun.

„Náklady zimní údržby jsou odvislé od zimních povětrnostních podmínek a jejich vlivu na sjízdnost vozovek silnic. Jaké budou zimní povětrnostní podmínky v průběhu zimní sezóny 2013/2014 nevíme," naznačil Jan Škrabal, technický náměstek krajských silničářů.

Pracovníci obou organizací jsou připravení vyrazit dle potřeby do akce.

„Samozřejmě máme pohotovost. Připravujeme se také na víkend, kdy by se mělo počasí zhoršit," sdělil vedoucí provozovny místních komunikací a čištění TSMO Antonín Zívala.

SOUVISEJÍCÍ: Na severu kraje je na silnicích rozbředlý či ujetý sníh, jinde pohoda