Třináct jabloní počátkem tohoto týdne silničáři pokáceli podél silnice ze Střelic do Uničova. „Stromy už byly ve velmi špatném stavu, vposledních letech jim často chyběly listy. Vbudoucnu je určitě nahradíme novými. Budou to ale spíše okrasné a listnaté dřeviny,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí uničovské radnice Jitka Mátlová.

Pracovníci Správy a údržby silnic Olomouckého kraje (SSOK) nyní kácejí staré ovocné stromy na několika místech na Litovelsku a Uničovsku. „Například kolem silnic vokolí Pňovic odstraníme kvůli opravám vozovky šedesát starých stromů. Jabloně mezi Střelicemi a Uničovem byly napadené škodlivou bekyní zlatořitnou, která likviduje pupeny, květy ilisty. Vegetačního klidu využíváme také kořezu, momentálně pracujeme vokolí Troubelic,“ sdělil vedoucí provozu olomouckého střediska údržby Pavel Španner.

Silničáři všechny vykácené stromy postupně nahrazují novými. Ovocné stromy se však už kolem komunikací vysazují jen minimálně. „Používají se okrasné listnáče, jejichž kořeny rostou svisle a nebrání vúdržbě a čištění zanesených příkopů. Často se teď sázejí javory nebo břízy. Sázíme je co nejdál od krajnic, aby nebyly překážkou vsilničním provozu,“ dodal Španner.

Náhradní okrasnou výsadbu ocenil také čtyřiadvacetiletý řidič Ivan Zapletal, který trasu zOlomouce do Uničova jezdí pravidelně několikrát do týdne. „Jsem rád, že staré jabloně od silnic zmizí. Předloni na podzim mi uStřelic na auto spadlo velké jablko. Za nový blinkr jsem tehdy zaplatil dva a půl tisíce korun,“ vzpomněl Zapletal.