Olomoucký klub totiž zahájil rozsáhlou rekonstrukci areálu, který využívá především jeho mládež. Až budou hotové všechny tři etapy, měl by Řepčín patřit minimálně mezi českou špičku.

„Můžeme si říct, že Sparta je se svým centrem na Strahově odskočená, hlavně v počtu ploch. Ale jinak by to měla být jedna z nejlepších českých akademií,“ řekl manažer mládeže Sigmy Olomouc Jakub Beneš.

K financování chce klub využít zejména dotací ministerstva školství mládeže a tělovýchovy, Olomouckého kraje a města.

A co se tedy aktuálně v Řepčíně děje?

Dočasně zmizelo „hlavní“ hřiště před tribunou. Mezi stožáry s umělým osvětlením, které bylo vybudováno v souvislosti s mistrovstvím Evropy jednadvacítek v roce 2015, bude položen nový umělý trávník.

Sigma za dva roky přijde o svou dosavadní umělku, která leží v areálu Androva stadionu. Pozemky pod ní jsou prodané, ale do roku 2021 bude hřiště dál fungovat, protože je to podmínkou dotace, která byla uplatněna na rekonstrukci hřiště před osmi lety.

„Pomalu se na to chystáme. Než skončí životnost umělky u Androva stadionu, obě budou fungovat paralelně,“ dodal Beneš.

Hřiště by mělo být hotové přibližně v listopadu. Dorostenecká mužstva Sigma tak zatím hrají svá mistrovská utkání na Nových Sadech (U19 a U17) a v Holici v areálu HFK Olomouc (U18 a U16).

Co se chystá v Řepčíně

1. etapa: nová umělá tráva místo dosavadního hlavního hřiště a rozšíření hřiště „u kolejí“.
2. etapa: vybudování druhého hřiště s přírodní trávou za starou budovou s šatnami.
3. etapa: zbourání staré budovy šaten a vybudování nového zázemí.

Třetí hřiště

Další momentálně probíhající úpravou v areálu je zvětšení hřiště s přírodní trávou (při pohledu z hlavní tribuny vlevo). Plot se posunul dál k železniční trati a hřiště se rozšíří i prodlouží.

„Využijeme tak naplno našeho pozemku,“ prozradil pro klubový web nedávno Jaromír Gajda, předseda spolku SK Olomouc Sigma MŽ, který je vlastníkem klubu.

„Hřiště splňovalo podmínky pro mistrovské zápasy už teď, ale bylo zkrátka spíše menší. Nyní bude mít klasické evropské rozměry, což je pro zápasy dorostu lepší,“ prozradil Beneš s tím, že kompletně bude zvětšené hřiště připraveno v průběhu jara. Žákovská mužstva, která zde své zápasy hrála, se dočasně přesunula na umělou trávu.

Celá první etapa vyjde zhruba na 17 milionů korun.

Druhá etapa se týká vybudování další travnaté plochy v prostoru za šatnami (při pohledu z hlavní tribuny vpravo).

„Od města jsme před třemi lety získali hektar pole a zároveň se podařilo vyřídit jeho vynětí ze zemědělského půdního fondu,“ vysvětlil Gajda.

Momentálně probíhají v těchto místech terénní úpravy. Hřiště by mohlo být v ideálním případě vybudováno během roku 2020.

„Finalizujeme všechny kroky k podání žádosti o dotace,“ prozradil Beneš.

Nové zázemí

Závěrečnou etapou by pak mělo být zbourání starých šaten a vybudování kompletně nového technického zázemí. Tam by pak olomoucká klubová akademie a všechny mládežnické týmy našly dostatek prostor odpovídající jejich potřebám.

„Tam máme v současnosti velké rezervy. Stará budova je z 50. let, zatéká do ní. Bohužel to není důstojné prostředí. Naši konkurenti z ostatních klubů jsou na tom nyní většinou lépe a vesměs se na výstavbě budov pro mládež podílela také města,“ uvedl Gajda.

„Myslím, že naše mládež, která je úspěšná, by si lepší prostředí zasloužila. Tuto část už si ale bude muset vzít za svou nejspíš někdo jiný,“ doplnil jednasedmdesátiletý dlouholetý olomoucký funkcionář.

„Pro nás i naše mládežníky bude jedině dobře, že všechna hřiště budeme mít takhle pohromadě. Až bude hotové i technické zázemí, tak by Řepčín měl být areálem s evropskými parametry,“ dodal Beneš.