„Dnes je narváno. Těžko říci, zda je to tím, že jsme v pondělí a v úterý neordinovali, nebo se to skutečně tak zhoršuje,“ reagovala ve středu litovelská dětská lékařka Elena Vacová.

„Nejvíce chodí s batolaty, dětmi předškolního věku a poté nižšího školního věku. Starší školáci ani tak ne. Dnes byl jeden,“ popisovala.

Lékaři zaznamenali i komplikace. V minulém týdnu řešili i zápaly plic.

„Dnes se zatím nikdo nevrátil, že by se takto zhoršil,“ poznamenala lékařka.

Nemocnost se promítla i do některých škol a školek.

„Tak třetina nejmenších dětí chybí. Starší jsou v pohodě. Zatím se držíme, tento stav trvá tak dva týdny,“ uvedla ředitelka uničovské mateřské školy Milada Bräuerová.

Podle epidemiologů bylo v minulém týdnu nejvíce nemocných mezi dětmi do pěti let. Počty případ se zvedly z 5948 na 6782 v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

Výrazně narostla nemocnost u školáků do 14 let z více než tří tisíc na 5288 na 100 tisíc obyvatel.

„I celkově se na Olomoucku výskyt akutních respiračních onemocnění zvýšil. Stále ale zůstává pod hranicí epidemie. Věříme, že nynější počasí nárůst nemocnosti zpomalí,“ reagovala vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Olomouci Růžena Haliřová.

Ve Šternberku zakázali návštěvy

Některá zdravotnická zařízení kvůli nárůstu pacientů s respiračním onemocněním vyhlásila dočasný zákaz návštěv na lůžkových odděleních.

„Na základě pozorovaného nárůstu pacientů s respiračním onemocněním na ambulancích dětského a interního oddělení a nepříznivého počasí je vydán zákaz návštěv,“ uvedl náměstek léčebné péče šternberské nemocnice Marek Polách.

Podle epidemiologů je na nemocnicích, zda takové opatření kvůli aktuální nemocnosti přijmou.

„Každopádně příbuzní, pokud se necítí zdrávi, by do nemocnice na návštěvu rozhodně neměli chodit, i kdyby zákaz nebyl,“ poznamenala epidemioložka Haliřová.

Vzhledem k tomu, že zatím není epidemie respiračních virů, mohou se zájemci stále nechat naočkovat proti sezónní chřipce.

„Není epidemie, tak tomu nic nebrání,“ uvedla epidemioložka Martina Kundschofská.

Podle Jany Vlčkové z očkovacího centra Fakultní nemocnice Olomouc by ale neměli moc váhat. „Je nejvyšší čas,“ podotkla s tím, že vakcín je dostatek.

Méně vážné případy řešit po telefonu

Lékaři radí rodičům, ať hlavně podchytí respirační virózu u dítěte co nejdříve a neposílají smrkajícího a kašlajícího potomka do kolektivu.

„Je potřeba to řešit hned v zárodku. Pokud stav ještě není vážnější, ani nechodit do ordinace a čekárny plné nemocných dětí, ale zatelefonovat lékaři a domluvit, co je dobré užívat,“ radila praktická lékařka pro děti a dorost Elena Vacová s tím, že podstatná je hlavně prevence v podobně vitaminů, vhodného oděvu a vyvarování se cesty do megashopů a podobných míst s velkým počtem lidí.

Pokud rodiče nemohou zůstat se školákem doma nebo nemohou využít pomoc prarodičů, a musejí na paragraf, bohužel do čekárny k lékaři s malým marodem musejí.

„Bohužel. Je to zpřísněno. Pokud potřebují paragraf, musejí fyzicky přijít,“ podotkla.