Účást nebyl valná. Oproti pátku ale komise v sobotu hlásily přece jen o trochu větší zájem voličů.

„Od rána už přišlo asi dvacet lidí, takže deset procent voličů budeme mít určitě. Ani tak to ale není moc. Od včerejška do dnešních devíti ráno přišlo asi šedesát lidí," řekla předsedkyně volební komise v Těšeticích Irena Mlčová.

Nízkou volební účast v obci okomentoval i dlouholetý člen volební komise Vladimír Mlčoch, který v ní zasedá posledních dvacet let.

„Zájem o senátní volby je nízká, ale tento trend je zřejmě všude. V komisi zasedám asi po šesté, ale tentokrát je to opravdu slabé," uvedl Vladimír Mlčoch z komise v Těšeticích.

Hlasovací lístky dostávají voliči přímo ve volební místnosti.

Svého zástupce v Senátu si volí obyvatelé Šternberska, Uničovska, Litovelska a Zábřežska.

Budeme rádi za 10 procent

První den druhého kola senátních voleb moc moc voličů nepřilákal. Předsedové volebních komisí v obcích na Olomoucku se v pátek večer shodli přibližně na pětiprocentní účasti.

„Od 14 hodin přišlo zatím 37 lidí, což je z 575 obyvatel vcelku málo. Nemyslím, že by zítra byla účast vyšší. Budeme rádi, když odvolí alespoň 10 procent občanů," řekla předsedkyně volební komise v Těšeticích Irena Mlčová.

Podobná účast byla zatím například v Horce na Moravou či Bělkovicích-Lašťanech, kde zatím volil 5,2 procent obyvatel.

S nezájmem voličů se potýkají i na Litovelsku a Uničovsku, kde se volební účast pohybuje kolem 7 procent.

„Je to slabé. Lidé nemají moc zájem. Snad se to ještě zítra zlepší,"doufala Helena Robová, předsedkyně komise v Uničově.

Duel

Do druhého kola volby postoupili jen s minimálním rozestupem starosta Medlova Jan Zahradníček (nominovaný ANO) a litovelská lékařka Alena Šromová (KDU-ČSL).

Oba uplynulý víkend získali 25% hlasů voličů, dosavadní senátor Karel Korytář z ČSSD skončil se ziskem 19,5% až na nepostupovém třetím místě.

Senátní volby se konají ve 27 volebních obvodech. Lidé obměnou části horní komory rozhodnou, zda v ní bude mít vládní koalice v příštích dvou letech většinu, nebo ne.

Volební místnosti byly otevřené v pátek od 14 hodin do 22 hodin a v sobotu budou otevřeny od 8 do 14 hodin. Konečné výsledky senátních voleb by měly být známy okolo páté hodiny odpoledne.

Tady jsou profily finalistů v obvodu 66 (Olomoucko)

Alena Šromová (KDU-ČSL)

Alena Šromová Bydliště: Litovel
Povolání: lékařka
Vzdělání: Lékařská fakulta Univerzita Palackého Olomouc

Zkušenosti v politice: V zastupitelstvu Litovle zasedá od roku 2002. Tehdy byla zvolená za US-DEU. Mandát zastupitelky obhájila v roce 2006 jako nestraník za KDU-ČSL. V roce 2010 se už jako členka KDU-ČSL dostala do rady města. Mandát získala i při víkendových volbách, získala nejvíce hlasů ze všech. Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2013 kandidovala za KDU-ČSL v Olomouckém kraji, ale neuspěla.

Deník položil kandidátům tři stejné otázky:

➊Lidé považují volby do Senátu za nejméně důležité. K čemu je horní komora vlastně dobrá? Jak byste roli Senátu lidem vysvětlil?
Vysvětlit se to dá poukazováním na konkrétní práci Senátu, a senátora. Problém vidím i na straně médií, v jejichž hledáčku Senát příliš není a proto musí senátor dbát na komunikaci s občany, aby si nemysleli, že senátor jen bere peníze za nicnedělání.
Hlavní úlohou Senátu je kritické hodnocení návrhů zákonů, které přicházejí ze sněmovny. Senát je také nazýván pojistkou demokracie, což je někdy považováno za klišé, ale je to tak. Senát chrání naši ústavu, aby se stát nemohl změnit z demokratického na autoritářský.

➋Vzpomenete příklad, kdy Senát splnil významnou úlohu?
②V poslední době Senát dobře plnil roli v podávání ústavních stížností například na zrušení slevy na dani pro pracující důchodce nebo když vrátil sněmovně zákon o dětských skupinách s pozměňovacími návrhy, které umožňují existenci lesních školek.

➌Co chcete jako senátor prosazovat? Máte už nějaké konkrétní návrhy?
Jako senátorka bych se chtěla zabývat zdravotní a sociální oblastí a proto bych ráda byla členkou výboru pro zdravotnictví a sociální politiku. Konkrétní návrh zákona samozřejmě nemám, ale v blízké budoucnosti se bude Senát zabývat návrhem zákona o sociálních službách. Mojí snahou bude prosadit takový zákon, na základě kterého budou poskytovatelé sociálních služeb dostávat zaplaceno podle kvality, a nebude umožněno platit poskytovatele podle toho, kdo je jeho zřizovatelem, jak to řeší stávající návrh.

Jan Zahradníček (nestraník za ANO)

Jan ZahradníčekBydliště: Medlov (Uničovsko)
Povolání: starosta
Vzdělání: ekonom, Vysoká škola báňská, Ostrava
Zkušenosti v politice: Od roku 2002 je v zastupitelstvu Medlova na Uničovsku, od roku 2010 starosta (sdružení nezávislých kandidátů Rozvoj pro obec, vstřícnost pro občana). Členem zastupitelstva se stal i v letošních komunálních volbách.

Deník položil kandidátům tři stejné otázky:

➊Lidé považují volby do Senátu za nejméně důležité. K čemu je horní komora vlastně dobrá? Jak byste roli Senátu lidem vysvětlil?
Senát projednává návrhy zákonů, které mu postoupila Poslanecká sněmovna. Návrh zákona z Poslanecké sněmovny může schválit, zamítnout, vrátit s pozměňovacími návrhy zpět do Poslanecké sněmovny, vyjádřit vůli se návrhem nezabývat tímto usnesením je návrh zákona přijat a poslední variantou je nevyjádřit se pokud se Senát do 30 dnů k návrhu zákona nevyjádří, je zákon přijat. Vnímám to jako pojistku demokracie a aby nebyly přijímány špatné zákony, které spíše škodí, než pomáhají. Senát PČR má a opakovaně využívá právo zákonodárné iniciativy. To znamená, že může Poslanecké sněmovně podávat vlastní návrhy zákonů. Takže není tak zbytečný, jak často mezi lidmi toto povědomí koluje. 

➋Vzpomenete příklad, kdy Senát splnil významnou úlohu?
Jistě to bylo v případech zablokování řady návrhů na změny zákonů, o nichž ani mnozí při schvalování nevěděli. Příkladů je z poslední doby více než dost. 

➌Co chcete jako senátor prosazovat? Máte už nějaké konkrétní návrhy?
Určitě je nutno se podívat na návrhy zákonů, které naprosto bezdůvodně iniciují někteří senátoři a poslanci. Například snaha o novelu zákona o odpadovém hospodářství bez navazujících souvislostí. Tady vidím cíl jisté malé skupiny lidí začít obchod s odpadem na úkor nás všech. Další oblastí bych zmínil sociální dávky nemělo by se vyplácet žít na sociálních dávkách víc, než pracovat. Ti co na sociálních dávkách parazitují, by za to měli společnosti odvést určitou práci