Obce, které používají starou kanalizaci, ničící životní prostředí, nebo které ji nemají vůbec, se potýkají s problémem získat dotace na její povinnou rekonstrukci nebo výstavbu.

Nemají však vyhráno, ani když se jim to podaří.

Další potíží je totiž uhrazení zbytku nákladů, na které vesnice nemají v rozpočtu peníze. Těm, které mají odpadní síť v rozporu se zákonem, však hrozí až desetimilionová pokuta.

„Máme starou dešťovou kanalizaci ze třicátých let. Podařilo se nám získat dotaci z operačního programu životního prostředí na vybudování nové stokové sítě a čističky odpadních vod, která by byla stačila i pro obec Žerotín,“ uvedla starostka Pňovic Ludmila Zavadilová.

Vybudování kanalizace a čističky stojí celkem osmaosmdesát milionů korun.

„Dotace by měla pokrýt zhruba třiaosmdesát procent nákladů. Taky jsme požádali o půjčku osm milionů ze státního fondu životního prostředí a dostali jsme podporu pět milionů z krajského úřadu. Zbytek si budeme muset doplatit sami. Sice nás to zatíží, ale ne víc, než sankce, která by nám hrozila,“ uvedla starostka s tím, že začít stavět by chtěli už v tomto pololetí.

Problém, kde vzít peníze na doplacení nákladů, řeší i ve Skrbni, kde je tisíc dvě stě obyvatel.

„Máme starou dešťovou kanalizaci, a tak jsme v loni na jaře podali žádost o dotaci z operačního programu životního prostředí. Schválili nám ji, ale nedostali jsme to ještě písemně, takže neznáme přesnou cifru. Známe ale výši doplatku, a to je čtrnáct milionů korun,“ uvedl starosta Skrbně Tomáš Spurný.

Zatím ještě nevědí, kde na zbytek částky vezmou peníze.

„Stále hledáme cesty, kde na to vzít finance. Něco máme sice našetřeno, ale jestli budeme muset doplatit také za stavbu školky, tak nám na kanalizaci moc peněz nezbude,“ dodal starosta.

Pokuta: deset tisíc až deset milionů

Podle pracovníků Krajského úřadu v Olomouci je to nejčastější kámen úrazu vesnic.

„Každá obec se špatnou kanalizací, většinou dešťovou nebo splaškovou, nebo ta, co ji nemá ukončenou čističkou odpadních vod, se snaží začít s rekonstrukcí. Jejich největším problémem je ale vůbec dotaci získat a pak i doplatit náklady,“ potvrdila Vladimíra Kubišová z odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu v Olomouci.

Většinou totiž musí obce uhradit deset až dvacet procent z celkových nákladů.

„A to je, zvlášť pro ty malé, obrovský problém. Ty, které nemají povolení k odpouštění odpadních vod, nebo mají kanalizaci v rozporu se zákonem, hrozí pokuta deset tisíc korun až deset milionů korun,“ upřesnila Kubišová.