Od Nového roku tak budou na obecním úřadu jen dva lidé, o čistotu v obci se nebude mít kdo starat. Úsporná opatření však mají i další obce na Olomoucku.

„Důvodem našich kroků je snížení daňových výnosů, což znamená, že stát nám z daní, které centrálně vybírá, dává nějaké procento. Průměrně jsme měli letos mít devět set tisíc měsíčně, ale teď to kleslo na tři sta tisíc, což už není ani třetina toho, co jsme měli dostat,“ uvedl starosta obce Přáslavice Čestmír Rochovanský.

Podotkl, že peníze tak nestačí ani na zajištění energií a platů.

„Nejprve jsme přistoupili k tomu, že jsme snížili platy a zrušili zaměstnancům obce odměny. Dále jsme vypnuli každou druhou lampu pouličního osvětlení a teď dostali výpověď všichni pracovníci, zůstane tu jen účetní a správní referentka," posal starosta.

Propustí i starostu?

„Je možné, že dalším krokem bude to, že skončím jako uvolněný starosta a budu si muset hledat práci, ale doufám, že se tak nestane. Vypadá to, že budeme rádi, když to takhle vyjde, hledám řešení,“ sdělil.

„O tom, že by se v obci večer méně svítilo, opravdu nevím. Nevšimla jsem si toho a myslím, že by se mě to nijak nedotklo, pokud budou svítit alespoň nějaké lampy,“ uvedla Monika Hymrová, jedna z obyvatelek Přáslavic.

Kvůli tomu, že si úřad nechá jen dva zaměstnance, nezbude v obci žádný pracovník, který by zajistil pořádek a čistotu veřejných prostor.

„Nebudou ani žádní zaměstnanci na úklid či zametání chodníků. O pořádek v obci se tak asi nikdo nebude starat, zatím nevím. Je to situace, do které jsem se nedostal vlastní vinou, ale udělal to stát. V takovém měřítku to nikdy nebylo, problémy byly každý rok, ale jeden dva měsíce, teď se to táhne tak dlouho, že rezervy už nejsou,“ doplnil starosta Rochovanský.

Na provozu šetří i ve Šternberku

Taky ve Šternberku byli nuceni začít šetřit. Zatím jen na provozních nákladech. Investičních akcí by se úspory dotknout neměly.

„Už asi v polovině roku jsme věděli, že bude propad zhruba deset milionů korun, což se potvrzuje. V té době jsme přistoupili k šetřícím opatřením,“ uvedla mluvčí šternberské radnice Irena Černocká. Rozpočet města se tak snížil na každém odboru až o deset procent.

„Šetříme i u příspěvkových organizací a stejně tak k tomu budeme přistupovat v rámci příspěvků dalším organizacím a spolkům. V pololetí se snižoval rozpočet i na mzdové položce zaměstnanců úřadu,“ pokračovala Černocká.

Zdejší vedení už o rozpočtu na příští rok jednalo a jeho návrh bude v nejbližší době předložen zastupitelstvu.

„Už se předběžně počítá s úsporami a zhruba se rozpočet, který připravujeme na rok 2010, rovná tomu z roku 2007,“ podotkla.

Příjmy na úrovni roku 2006

V další z obcí olomouckého okresu, Velkém Týnci, předpokládali, že v letošním roce daňové příjmy půjdou dolů, a tak rozpočet nastavovali velmi opatrně.

„I přesto jsme ve schodku zhruba milion a půl v daňových příjmech. Do této chvíle peníze na účtu nemáme a zřejmě mít nebudeme. Doufáme jen, že se to nebude prohlubovat,“ řekl starosta obce Petr Hanuška.

„Udělali jsme si velkou rezervu, protože jsme v loňském roce prodávali pozemky, takže se dá říct, že jsme měli dostatek prostředků, které jsme si schovali. Samozřejmě radost z toho, že budeme z rezervy pokrývat daňový schodek, vůbec nemáme, ale taková je realita,“ podotkl. Na nic, co se naplánovalo, však letos nechce vedení obce sahat.

„V příštím roce však rozpočet půjde dolů a možnosti budou omezené. Podle zpráv, které máme, budou daňové příjmy roku 2010 někde na úrovni roku 2006,“ doplnil Hanuška.