„Učíme je sebeobraně. Protože jde o sestřičky z dětského oddělení, kde jsou pacienti od 6 do 18 let, musíme výcvik uzpůsobit na dětského pacienta. Probrali jsme situace a nyní cvičíme, jak je fyzicky řešit. Musejí si to několikrát vyzkoušet, aby věděli, jak správně zareagovat,“ vysvětloval strážník a zároveň instruktor sebeobrany Petr Novotný.

Sestřičky v tělocvičně nacvičovaly, jak se bránit, když se na ně žene útočník, nohou se ho snažily odstrčit. Trenéři pro názornost různých situací, se kterými se ženy v léčebně setkaly nebo mohou hrozit, využívali boxovací pytel a další pomůcky.

„Je potřeba, aby věděly, jak správně chytit za ruku, za oděv, jak útočníka odstrčit, jak se bránit, když je shodí na zem. Jak píchnout injekci, když agresivní pacient nechce spolupracovat. Přitom stále myslet na to, že jde o dítě, tedy agresora pokud možno nezranit,“ uvedl Novotný.

Sestřičky se během dvou hodin strávených v tělocvičně pořádně zapotily.

„Pomohlo nám to. Nestačí jen poslouchat nebo se dívat. Je třeba vyzkoušet si na vlastní kůži, jak v takové situaci zareagovat, jak správně vzít za ruku, která chce udeřit. Chránit se a přitom neublížit. Daly jsme si do těla, ale všem se to líbilo. Zítra pokračujeme,“ uvedla vrchní sestra Oldřiška Motáňová.

Policejní instruktoři netradiční „svěřence“ pochválili:

„Nestydí se, jdou do toho s chutí. Překvapili nás. Chtějí se něco naučit a těší nás, že můžeme sestřičkám pomoci,“ komentoval Novotný nasazení žen pomalu dvou generací.

Podle primářky dětského oddělení Psychiatrické léčebny ve Šternberku Evy Rozsívalové by zdravotníci na psychiatrii měli běžně zvládat základy sebeobrany.

„Taková dovednost by měla být běžná, proto by zaměstnanci měli čas od času projít podobnými kurzy. Proto jsme využili nabídky, kterou jsme dostali od městské policie,“ sdělila.

„Na některých pracovištích, například na příjmu, se zaměstnanci občas dostanou do situace, kdy je potřeba reagovat na akutní neklid pacienta,“ dodala.