Převažovaly spekulace o tom, se kterým doktorem se nakonec utká, zda to bude spíše skokan posledních sněmovních voleb a lékař olomoucké záchranky Milan Brázdil (ANO) nebo nováček ve volebním klání, primář Novorozeneckého oddělní Fakultní nemocnice Olomouc Lumír Kantor (za KDU-ČSL).

Tesařík, který je na politické scéně v Olomouci od roku 1994, prohrál a křeslo v Senátu neobhájil.

S velkou ztrátou za druhým Kantorem skončil třetí a „bronzová" se v souboji o Senát bohužel nepočítá.

Analyzoval jste si možné příčiny takového výsledku?
Na analýze pracujeme. Fakta jsou dána. Voliči rozhodli, jak rozhodli. Každopádně chci poděkovat za výsledek, který jsme udělali na třetím místě. Nechci se pouštět do opakování názorů různých politologů, to je jejich práce. Slyšel jsem, že voliči ČSSD snad zůstali doma, také názory o tom, že volby byly o médiích a mediálním pohledu na kampaň, že snad ani nerozhodly volební programy, ale jak to která partaj umí mediálně.

Z výsledku pro vás osobně zřejmě plyne velká změna. Nebudete pokračovat v Senátu ani v krajském zastupitelstvu. Čemu se chcete po tolika letech v politice nyní věnovat?
Mě vždy naplňovala práce. Jestli přejdu z jednoho druhu práce do druhého, to není velká změna. V politice jsem v olomouckém regionu 22 roků. To ve mně zanechalo hodně a stejně tak, myslím, jsem i já zanechal v Olomouci zajímavé stopy. Ať jde o období primátorství či hejtmanství. Je toho hodně.

Co tedy plánujete dělat?
V první řadě musím vyřešit ukončení senátorské práce. Nicméně rád bych využil zkušeností a kontaktů, jak mezi zástupci samosprávy měst a obcí, tak i podnikatelských subjektů. Myslím, že pořád platí moje vize, kam směřuje Olomoucký kraj, jaké jsou jeho silné a slabé stránky. Na to bych se chtěl i dále zaměřit. Směr rozvoje Olomouckého kraje, toto je prostor, ve kterém bych se rád realizoval.

Chcete se věnovat poradenství?
Chápu, že to chcete nějak pojmenovat, ale já nemám ucelenou představu o formě. Podstatný je pro mě obsah.

Před druhým kolem senátních voleb máte nějaké doporučení svým voličům? Je mezi postupujícími kandidáty takový, kterého byste podpořil?
K volbám určitě půjdu. Zkusím se znovu vrátit k volebním programům, se kterými kolegové oslovovali voliče. Podle toho se rozhodnu.

Martin TesaříkPřed vstupem do politiky pracoval jako ekonom v podniku Prefa Olomouc.

V olomouckém zastupitelstvu působil v pěti funkčních obdobích – od roku 1994 za ČSSD.

Martin TesaříkZdroj: Archiv MTV letech 1998 až 2006 byl primátorem Olomouce. V roce 2004 kandidoval do Senátu, ale ve druhém kole byl poražen profesorem Janem Hálkem z ODS.

Na podzim 2006 byl Martin Tesařík zvolen poslancem a stal se členem výboru pro obranu.

Po křesle hejtmana Olomouckého kraje sahal v čele kandidátky ČSSD už v prvních volbách do krajských samospráv v roce 2000. Neúspěšně. Strana tehdy skončila čtvrtá za Čtyřkoalicí, komunisty a ODS.

Hejtmanem se však stal v listopadu 2008. Kvůli tomu se nakonec vzdal poslaneckého mandátu.

V horní komoře parlamentu pracoval Martin Tesařík od roku 2010.