Nespokojili se jen s tím, že by anonymně nadávali na parlament, ale své představě dali písemnou podobu. A když už se rozhodli změnu protlačit, tak rovnou přes šéfa Poslanecké sněmovny.

Chráněné bydlení je totiž určeno jen pro klienty, kteří nejsou schopni se o sebe postarat a pobírají příspěvek na péči. Jenže ministerstvo práce a sociálních věcí přestalo na tento typ ubytování posílat krajům dotace, a proto se obyvatelé takovýchto zařízení obávají každoročního navyšování cen za nájem a další služby.

„Dali jsme k dispozici svoje byty, mnozí z nás nemají příspěvek na péči a žádali jsme, aby bylo vytvořeno něco na naši ochranu. Abychom se nestali bezdomovci. Máme strach, a proto žádáme o zajištění zákonem. Ten dosavadní to vůbec neřeší,“ vysvětlil osmdesátiletý Jiří Machek, který ve chválkovickém zařízení bydlí čtyři roky společně s manželkou.

Už letos na jaře společně s kolegy úspěšně bojoval proti více než stoprocentnímu zdražení pobytu. Když do Chválkovic nastupovali, platili zhruba 3300 korun.

„Dnes je to za dlouhý měsíc asi 6293 korun a za krátký 6090 korun. Mám pěkný důchod, něco málo přes deset tisíc, ale manželka má příjem nízký. Kdybychom měli platit to, co chtěli z kraje, tak by nám nezbylo nic,“ řekl.

Na změně zákona pracovali jeho dva kolegové přibližně tři týdny. „Chceme zákon změnit v tom smyslu, aby o nás bylo v případě potřeby postaráno, abychom měli nějakou jistotu. Vidíme v tom jedinou možnost,“ vysvětlil s tím, že se zkoušeli obrátit i na ministra práce a sociálních věcí. Ale nepochodili. „Ministr nám poslal dopis, že si máme zažádat o bezmocnost,“ doplnil Machek.

Teď se s vyhotoveným materiálem chtějí obrátit přímo na šéfa Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka. „Pan Machek nás kontaktoval a informoval o tom, jaký je stav a co se děje. Jsme domluveni, že se na toto téma setkáme,“ doplnil Filip Žáček, asistent předsedy sněmovny.