Lidé, o které se nepostarají nejbližší, však mohou využívat kromě komerčních služeb také dovážku potravin a léků zajišťovanou městy a obcemi. V tomto týdnu ji obnovili například ve Velké Bystřici.

Na jaře měli osoby starší 65 let a držitelé průkazů ZTP/P, starší 60 let vyhrazenou dobu pro nákupy v obchodech s prodejní plochou více než 500 metrů čtverečních, což nyní v rámci mimořádných opatření obnoveno nebylo.

„Myslím si, že toto opatření, které fungovalo na jaře, by bylo vhodné obnovit. Několik pacientů si postesklo, že toto zařazeno nebylo,“ sdělila Deníku například praktická lékařka pro dospělé Jarmila Ševčíková, která je předsedkyní Sdružení praktických lékařů pro Olomoucký kraj.

Velká Bystřice obnovila dovážku

Lidé, kteří jsou vyššího věku, chronicky nemocní, osamoceni, se však mohou obrátit na města a obce a sociální služby. Dovážku potravin či léků seniorům nad 70 let věku obnovila v tomto týdnu Velká Bystřice. Možnost mohou využít i občané mladší, kteří si vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nemohou zajistit nákup.

„Poté, co se epidemiologická situace zhoršila, jsme se domluvili, že obnovíme naši nabídku, kterou jsme měli na jaře,“ sdělil Deníku starosta Velké Bystřice Marek Pazdera.

Služba je zatím podle starosty spíše v „pohotovostním režimu“.

„V tuto chvíli jsme to brali jako takový signál. Aby tito lidé věděli, že na ně myslíme, že se na ně nevykašleme, a že jsme tady, kdyby něco potřebovali,“ reagoval Pazdera.

Nákupy on-line

O možnosti zajištění nákupu potravin domů se při současné epidemiologické situaci zajímají senioři ve větších městech.

Podle pracovníků sociálních služeb však není poptávka masová, jde spíše o jednotlivce, kteří mají strach chodit do supermarketu, aby nedostali nákazu.

„Situaci monitorujeme, veřejnost volá na krizovou linku, takže máme přehled. Kdyby narostl zájem, jsme připraveni pružně reagovat,“ ujistil Zdislav Doleček z odboru sociálních věcí Magistrátu města Olomouce.

Mnozí senioři využívají komerčních služeb, kdy si nákup objednají prostřednictvím internetového obchodu s potravinami a kurýr dodá tašky s nákupem až ke dveřím zákazníka.

„Zrovna odešla sedmdesátiletá Olomoučanka, že má strach chodit si nakupovat, a nevěděla o tom, že takto po internetu může nakupovat potraviny a další zboží i v Olomouci. S internetem umí, platit kartou taky. Poskytl jsem ji kontakty a vyrazila domů nakupovat přes počítat,“ popsal Doleček.