V Olomouci však počet bytů stále nedostačuje, a tak se město rozhodlo postavit ve Slavoníně nový dům, který bude poskytovat pečovatelské služby.

Začít stavět by radnice chtěla příští rok. Například ve srovnatelně velkém městě Hradci Králové počet míst pro penzisty dostačuje, proto se nyní chtějí soustředit na podporu výstavby bytů pro lépe situované seniory.

Jednašedesátiletá Alena Šulcová čeká na přidělení ubytování v domě s pečovatelskou službou v Olomouci už rok.

„Nejsem na tom zdravotně moc dobře a potom, co nás majitel vyhodil z bytu, tak jsem si podala ihned žádost do domu s pečovatelskou službou, nezískala jsem však dost bodů, takže stále čekám. Zatím jsme se synem využili náhradního ubytování, ale to nám kvůli prachu nevyhovuje. Už se těším, až mi byt přidělí,“ popsala svou situaci seniorka.

Město kvůli dlouhým čekacím dobám a obtížím se sháněním míst plánuje výstavbu domu s pečovatelskou službou a domova pro seniory, kde by kromě nájemních bytů bez možnosti přechodu nájmu na děti bylo umístěno také patro s takzvanou odlehčovací službou.

„Zde by mohli krátkodobě pobývat ti, o které se po většinu roku starají osoby blízké. Výše nájmu je zhruba o třicet procent nižší než tržní nájemné. Předpokládané náklady na výstavbu domu s pětatřiceti byty a dvaceti odlehčovacími lůžky ve Slavoníně jsou 125 milionů korun,“ přiblížil náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

Nyní radnice vlastní celkem 630 bytů zvláštního určení, mezi které spadají jak byty ve třinácti domech s pečovatelskou službou, tak byty bezbariérové.

Jejich počet však stotisícovému městu nestačí. „Evidujeme tak kolem tisíce žádostí. Každou z nich bodujeme. Zohledňujeme zdravotní stav seniora, ale i jeho bytovou situaci. V akutních případech se čekací dobu snažíme snížit na minimum,“ vysvětil Šnevajs.

Senioři si mohou v žádosti vybrat, ve kterém z domů s pečovatelskou službou chtějí žít.

„Pokud si vybere, že chce bydlet ve starším a levnějším bytě na Přichystalově ulici, tak nečeká tak dlouho, ale například v domě s pečovatelskou službou na Peškově už to trvá déle, často i roky. Ve Slavoníně bude fungovat pořadník, který máme nyní, zájemci si jen upraví své požadavky,“ doplnil Šnevajs.

Například v Hradci Králové o stavbě dalších domů s pečovatelskou službou neuvažují, protože jejich kapacita městu dostačuje. Postupně však budovy rekonstruují a rozšiřují. V budoucnu však chtějí vycházet vstříc soukromým investorům, kteří by měli zájem vytvářet bydlení pro movitější penzisty.

„Podle nás je toto do budoucna směr, kam bychom se chtěli společně se soukromým sektorem ubírat a nabízet podobné nadstandardy lidem,“ popsal situaci Václav Svoboda, tiskový mluvčí Magistrátu Hradce Králové.

V menších městech olomouckého regionu o stavbě dalších pečovatelských domů neuvažují. Kapacita je podle nich dostačující.

„Vlastníme areál domů s pečovatelskou službou s celkovým počtem devadesát bytů. Jsou zde zastoupeny byty až do velikosti tři plus jedna a bezbariérové. Upřednostňujeme seniory, kteří jsou nesoběstační, s tělesným omezením,“ přiblížila tisková mluvčí Šternberka Irena Černocká.

Podobný počet bytů mají i v Uničově, kde o další výstavbě také neuvažují.