Letos nastoupí do prvního ročníku více než stovka studentů. Na mnohé se však nedostalo, takže už vyplnili přihlášky na příští školní rok.
„Na internetu jsem sledoval nabídku dalších univerzit, ale nakonec jsem usoudil, že největší přínos by pro nás mohla mít právě ta olomoucká. A tak jsme se přihlásili. Rok jsme sice museli čekat, protože bylo plno, ale pak jsme podali přihlášku a nastoupili. Jsme tady maximálně spokojení. Dojíždění nám vůbec nevadí, děláme si takový výlet,“ vysvětlil pětašedesátiletý Ladislav Linhart z Letohradu v Orlických horách, který společně s manželkou Hanou letos nastupuje do druhého ročníku.
„Zajímá nás příroda, a proto jsme se zapsali do cyklu My lidé – příroda na přelomu milénií. Baví nás to, chodíme na výlety a chceme o tom vědět něco víc,“ doplnila pětapadesátiletá Hana Jarešová, která pracuje na poloviční úvazek jako účetní. Oba manželé počítají s tím, že až jim tříleté studium skončí, určitě se přihlásí znovu.
Ředitelka Univerzity třetího věku Naděžda Špatenková potvrzuje, že zájemců je každý rok více. „V tuto chvíli je letošní přijímací řízení uzavřeno. Zájemci o studium si však už teď mohou podávat přihlášky na akademický rok 2009/2010. Musím říct, že se nám kapacity pomalu plní. Lidé se nám hlásí i s ročním předstihem. Letos se zapsalo jen do prvního ročníku sto třicet studentů. Zájem je mimořádný a každým rokem se zvyšuje,“ uvedla Špatenková.
Zájemci se však mohou ještě hlásit do Uherského Hradiště nebo Valašského Meziříčí. „Také v těchto městech vedeme Univerzitu třetího věku a volná místa tam ještě jsou,“ vysvětlila.
Olomoucká Univerzita třetího věku je nejstarší svého druhu v republice. Vznikla v roce 1986. Je určená pro starší padesáti let, ale šanci mají i lidé mladší, kteří jsou kvůli zdravotním problémům v invalidním důchodu.
„Je to zájmové vzdělávání seniorů na nejvyšší možné, tedy univerzitní úrovni. Nejedná se však o studium, které by umožňovalo získat kvalifikaci. Je to efektivní vyplnění času a slouží k tomu, aby se mohli seznámit s novými poznatky a lépe se orientovali v rychle se měnícím světě. Velmi důležitý je i sociální kontakt,“ pokračovala Špatenková.
I letos si mohou studenti vybrat z některých nových programů, například jazykových kurzů nebo českých dějin a politologie. Za akademický rok zaplatí tisíc korun.
„Studium je tříleté. První ročník je informačněmoti vační a pak dva roky studují na příslušné fakultě, jako takzvané specializované moduly. Máme tady zájemce, kteří neustále pokračují ve studiu. Jsou tu i tací, kteří ještě pamatují počátky Univerzity třetího věku,“ uvedla ředitelka.