„Díky očkování, o které byl v zařízení mezi seniory velký zájem, můžeme postupně uvolňovat některé aktivity. O úplném normálu ale ještě hovořit nelze. Nadále platí omezení. Máme menší skupinky, používáme ochranné pomůcky, dodržujeme rozestupy,“ vysvětlovala aktivizační pracovnice SeniorCentra Lenka Bazgerová.

Pro seniory je nejdůležitější, že nejsou v izolaci, ale mohou se v rámci zařízení opět setkávat a popovídat si. „Scházíme se už v podstatě denně. Je to pro klienty velká úleva, těší se na každý program,“ popisovala Bazgerová.

Olomouc, Čechovy sady, 3. března 2021
Z Olomouce nesmí, tak lidé zaplnili parky

Na středeční dopoledne připravili pro seniory překvapení - kanisterapii.

„S australskými ovčáky, kteří k nám pravidelně docházeli, se klienti neviděli tři čtvrtě roku. Je to velká radost,“ ukazovala pracovnice po společenské místnosti, jak klienti postupně hladí a objímají oblíbené psy.

Chovatelka a psí trenérka si připravila vystoupení s různými „triky", aby seniory pobavila. „Psí slečny jsou velice šikovné a umí toho opravdu hodně. Ale stejně se všichni nejvíce těšili, až pejsky po dlouhé době pohladí,“ usmívala se Nikola Stuchlíková, majitelka australských ovčáků.

Strukov, 2. března 2021
Od cedule k ceduli čtyři minuty. Kvůli nařízení jsou jako v kleci

Devadesátiletá seniorka se už nemohla dočkat, až na ni přijde řada a pejsky zase obejme. „Moc jsem se na ně těšila. Měla jsem doma pejsky,“ radovala se paní Jarmila. „Je to velká úleva, že jsme spolu, můžeme se setkávat, popovídat,“ svěřila se. „Ať se lidé naočkují a život je zase normální. Vyřiďte to všem,“ loučila se seniorka.

Do konce týdne ještě čeká seniory v olomouckém domově společné cvičení a přípravy na výstavu k Mezinárodnímu dni žen, která se uskuteční v pondělí 8. března.

„Malovali jsme na téma naděje, štěstí a přátelství. V pondělí budeme mít vernisáž,“ prozradila Bazgerová. „Už bude i Filmový klub, který příští pátek nabídne Dovolenou s Andělem. Pana Marvana naši klienti milují,“ uzavřela.