Štěrkem zpevněnou polní cestu podél koryta potoka Blaty mezi Senicí na Hané a Seničkou přetínají dvě pletivem ohraničené prohlubně. Najatá firma v těchto místech tvoří přítokovou a odtokovou část biocentra. Na polích, kde ještě loni rostlo obilí nebo řepa, je už zřetelný tvar hráze s takzvaným požerákem, výpustným zařízením rybníka.
„Zavazovací zámek tělesa je 1,8 metru pod terénem. Z hráze na požerák povede lávka. Teď se dělá loviště pro ryby a patní drén,“ ukazuje stavbyvedoucí Pavel Tkadlec rýhu s odvodňovací trubkou. Ta postupně mizí pod nánosy štěrkopísku.
Až bude hotová levá část objektu, dělníci se přesunou na pravou stranu. Kromě samotné nádrže jsou již nahrubo připravené také pozemky pro všechny tři tůně. Všechno jde zatím dle harmonogramu, i díky počasí.
„Do konce března jsme museli odhumusovat převážnou část lokality. To šlo zrealizovat v největších mrazech, které v únoru naštěstí přišly. Půdu jsme odvezli a rozhrnuli na pozemky v rámci katastru, aby mohla být oseta,“ popsal Pavel Tkadlec.
Pokud by to bylo nutné, společnost SPH stavby posílí tým a zrychlí pracovní tempo.
Proces zatím mírně narušil jen archeologický nález, který se nedávno objevil při výkopu tůňky pod hrází. Úlomky keramiky a červenohnědá mazanina zaujaly archeology, kteří požádali o přerušení prací v daném místě a během května budou naleziště zkoumat.
„Z hlediska dlouhodobého a uzlových bodů, které má firma stanovené, by to ale nemělo hrát roli,“ doufá Lubomír Vymazal z místního rybářského spolku.
V prosinci bude hotovo
Biocentrum musí být nejpozději letos v prosinci nachystané ke kolaudaci a k napouštění vody, do nádrže se jí vejde přes 44 tisíc kubíků. Za jak dlouho se ona i tůňky naplní, bude záležet hlavně na průtoku Blaty, která poteče oklikou skrze roury.
„Samozřejmě se do nich nesmí pustit všechno. Průtok potoka musí zůstat zachován, aby nevyschnul,“ zdůraznil Vymazal a připomněl, že například podobně velká přehrada v nedalekém Vilémově se napouštěla asi dva roky.
Členové Rybářského spolku Senice na Hané, kteří se podíleli na financování příprav včetně vyhotovení projektové dokumentace, se na novou oázu klidu těší.
Jejich zakladatel a současný předseda Pavel Vláčil už před 18 lety marně sháněl peníze na vybudování obyčejného rybníka. Neutuchající touha party nadšenců vyvrcholila projektem za téměř 28 milionů korun, jehož investorem je krajská pobočka Státního pozemkového úřadu.
„Určitě to bude využívané, lidé podobné přírodní centrum potřebují,“ nepochybuje Lubomír Vymazal.
V první polovině příštího roku dojde k výsadbě stromů a rostlin, zeleň na území biocentra Véklice vytvoří ideální podmínky pro ryby, žáby či ptactvo.