Zastupitelé se proto kloní spíše k malé opravě stávajícího stadionu. O budoucnosti hokejové haly v Olomouci by měly politické strany opět jednat v lednu.

Veřejnost nový „zimák" vyhlíží už roky, zatím marně.

„Zimní stadion je ostuda města. Aby tam člověk seděl a padal mu sníh za krk, to je přitažené za vlasy," vyjádřil se prezident hokejového fan clubu Ota Weinlich.

Byl by alespoň pro postupnou opravu stávající haly, jako příklad dává jiná města.

„Chtělo by to dát trochu do figury, hlavně zateplit. Líbila se mi varianta v Hradci Králové, kde položili nové linoleum, dlažby, otevřeli občerstvení. Nebo Přerov," zmínil prezident.

Projekt, jak „olomouckou plechárnu" v Hynaisově ulici proměnit na moderní městkou halu, je hotový.

Stejně tak jiná studie Haná arény, která novostavbu umisťuje k Velkomoravské ulici na levý břeh Moravy.

Sundat plechy a vyzdít

Kde ale vzít peníze?

„Přestavba na multifunkční halu by měla stát od tři čtvrtě do jedné miliardy korun, na což Olomouc rozhodně nemá. Navíc mám obavy, že by mohlo vzniknout něco jako akvapark, do kterého musí město dávat velké peníze," sdělil předseda komunistických zastupitelů Petr Michálek.

Stavbu u řeky vnímá jako podobně drahou. Navrhuje proto menší opravy.

„Kdyby se plechy sundaly a hala se vyzdila, pro hokej a možná pro některé kulturní akce by to stačilo. Byl jsem tam na Alexandrovcích a akustika neměla chybu," pochválil zvuk Petr Michálek.

Nové vizualizace přestavby zimního stadionu v Olomouci na Městskou halu

Vizualizace přestavby zimního stadionu v Olomouci na Městskou halu z dílny olomouckého studia A2 architekti  VÍCE VIZUALIZACÍ ZDE…

Diskuze o zimáku z říše snů

Jeho kolega z opozice Antonín Staněk (ČSSD) poukazuje na hospodaření města a rozpočet pro rok 2014, který možnost vylepšeného zimního stadionu vylučuje.

„Na investice je vyhrazena minimální částka. Město přispívá na stadion celkem osmnáct milionů a to je maximum, které jsme schopni v současné době dát. Do akvaparku investujeme třiačtyřicet milionů korun ročně. Myslím, že další diskuze kolem zimního stadionu je nyní v říši snů," poznamenal předseda sociálních demokratů s tím, že dvoumilionová rekonstrukce šaten je spolu s financováním provozu a příspěvkem hokejovému klubu nejvíce, co lze dát.

Politicky je podle něj jasno: všechny strany říkají, že se stadionem je potřeba něco udělat. Řešením by bylo, kdyby přišel soukromý investor, který by se do stavby pustil.

„Město se s ním může dohodnout, ale pak to bude muset splácet. Kdyby nám někdo podobně jako švýcarské fondy nabídl tři čtvrtě miliardy korun na zimní stadion, řekneme ano a postavíme jej. Bohužel žádný takový mecenáš se nenajde," domnívá se Antonín Staněk.

Zimní stadion v Olomouci

Současný zimní stadion v Olomouci. Foto: DENÍK/Veronika Kolesárová

Primátor: Uděláme speciální zastupitelstvo

O stadionu se mělo jednat na posledním předvánočním zastupitelstvu, z programu však stadion vytlačil rozpočet. Primátor by chtěl otázku hokejové arény probrat v lednu.

„Uděláme speciální zastupitelstvo, kde zjistíme, jak je to s politickou podporou," řekl Martin Novotný (ODS).

Přikláněl by se na stranu postupné rekonstrukce.

„Nejraději bych, abychom alespoň zahájili opravu malé haly. Nejlepší by bylo se s někým spojit, ale v situaci, v jaké samosprávy jsou, to bude určitě trvat déle," odhadoval případné práce na mnoho let.

Zimní stadion v Olomouci

Současný zimní stadion v Olomouci. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

TOP09: Postupná rekonstrukce

Koaliční partneři TOP 09 a KDU-ČSL by zimní stadion stěhovat nechtěli, kompletní rekonstrukci nicméně nevidí jako reálnou.

„Nevím, s čím na jednání přijdou pivovary, které návrh podoby zimního stadionu dělají. Vlastní pozemky v okolí a mají projekt. Umím si představit levnější metodu postupné rekonstrukce, k tomu bychom se přikláněli," zmínil společnost moravských pivovarů PMS předseda klubu TOP 09 Aleš Jakubec.

Přestavbu i novou halu vnímá jako stejně drahou, miliardu korun však podle něj město nesežene.

Vizualizace Městské haly Olomouc

Vizualizace přestavby zimního stadionu v Olomouci na Městskou halu z dílny olomouckého studia A2 architekti. VÍCE VIZUALIZACÍ ZDE…

V dohledné době to nebude

Postoj lidovců je podobný.

„Co se týče srovnání lokalit, klonili bychom se na stranu té stávající, protože stavba nové haly jinde neřeší problém současného stadionu. Rekonstrukce by záležela na finančním modelu, podle toho bychom se rozhodovali. Nezdá se mi ale, že by se k pracím přistoupilo v dohledné době," odkázal šéf klubu KDU-ČSL Jan Dostál k finanční zátěži.

Autorem přestavby stadionu je projekční kancelář A2 architekti.

V jejím návrhu se nová hala s efektní fasádou stává vstupem do sportovního areálu, vedle ní stojí přestavěná malá hala a parkovací dům.

Studie areálu Haná-Aréna u Velkomoravské ulice v Olomouci

Studie areálu Haná-Aréna u Velkomoravské ulice v Olomouci. Autor: Projekční tým „HANÁ-ARÉNY" Olomouc. VÍCE VIZUALIZACÍ ZDE…

Látal: Levnější je nová stavba 

Petr Látal, který se svými partnery městu nabídl urbanistickou a hmotovou studii Haná-arény v místě za benzinovou stanicí Shell ve Velkomoravské ulici, nicméně tvrdí, že jeho varianta vyjde levněji.

„Jestliže někdo říká, že chce dát miliardu do opravy haly, je dokázáno, že je to vždycky dražší než stavba nové. Je lepší stavět na zelené louce," řekl Petr Látal.