V pátek se na stejném místě uskuteční již třetí Selské trhy s nabídkou regionálních potravin a produktů. U zákazníků a prodejců se zatím setkávají s mimořádně příznivými ohlasy a tak výstaviště zvažuje, že by mohly probíhat po celé léto nebo v podzimních měsících.

Zahradnické trhy jsou první akcí tohoto typu, která letos na výstavišti Flora proběhne. Kvůli mimořádným opatřením v souvislosti s šířením koronaviru byla zrušena jarní etapa květinové výstavy Flora Olomouc, jejíž součástí jsou pravidelně právě trhy se zahradnickým sortimentem. Ty teď budou nově probíhat po tři víkendy na čerstvém vzduchu za pavilonem A ve Smetanových sadech.

Návštěvníci si tam nakoupí rostliny, květiny, zeleninu nebo semena.

„Těšit se mohou například na begonie, balkonové rostliny, trvalky, skalničky, kosatce, pivoňky nebo denivky. Na své si přijdou milovníci kaktusů a sukulentů. Prodejci nabídnou také ovocné stromky a keře,“ pozvala mluvčí výstaviště Kristýna Buchtová.

Výstaviště Flora záměrně zvolilo pro pořádání trhů květnové termíny až po takzvaně třech zmrzlých mužích, aby se lidé nemuseli obávat vysadit si nové a na mráz choulostivé rostliny hned na balkon či zahradu.

„Akci připravujeme podle přísných hygienických norem a aktuálních pravidel pro pořádání trhů. Stánky budou rozmístěny v dostatečné vzdálenosti od sebe a pro návštěvníky bude připravena dezinfekce,“ ujistila Kristýna Buchtová.

Selské trhy se "chytily", možná je prodlouží

Na stejné místo teď pravidelně proudí také davy lidí na Selské trhy, které v pátek proběhnou už potřetí. Ve stáncích pod širým nebem nabízejí ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, uzeniny, maso, džemy, bylinky a koření.

„Na Selské trhy máme velmi pozitivní ohlasy, chválí si je jak kupující, tak prodejci. Tentokrát jich z celého regionu přijede na šest desítek a nabídnou široký sortiment regionálních potravin a produktů. Některé stánky byly při prvních trzích dokonce už hodinu po otevření vyprodané a tak obchodníci navýšili množství nabízeného zboží, aby se dostalo na všechny zájemce,“ popsala úspěšnou akci mluvčí výstaviště Flora.

Selské trhy měly původně probíhat jen do konce června, s ohledem na velkou návštěvnost a také narůstající oblibu u Olomoučanů, teď ale výstaviště zvažuje, že by pokračovaly i v dalších měsících.

„Ve hře je zatím varianta, že by mohly probíhat po celé léto nebo by pokračovaly zase až na podzim. Velmi nás těší, že je o tuto akci tak velký zájem,“ dodala Kristýna Buchtová.

Zahradnické trhy

Smetanovy sady, park za pavilonem A, parkování zdarma u pavilonu A
od 9 do 17 hodin
sobota a neděle 16. a 17. května, 23. a 24. května a 6. a 7. června

Selské trhy

Smetanovy sady, park za pavilonem A, parkování zdarma u pavilonu A
od 13 do 17 hodin
pátek 15., 22. a 29. května a 5., 12., 19. a 26. června