V pátek odpoledne to oznámil ředitel instituce Ondřej Zatloukal.

Původní, přes deset let starý návrh je podle něj výhodný z legislativních, časových i finančních důvodů.

„Již nyní jsme v téměř ročním skluzu, který by se zajisté prohloubil přípravou architektonické soutěže na novou podobu tohoto objektu,“ řekl Zatloukal.

Vedení muzea by chtělo mít do konce tohoto roku pohromadě všechny podklady, aby mohlo vypsat výběrové řízení na generálního projektanta.

„V následujícím roce, roce a půl se bude projektovat. Stavba by měla začít v roce 2023. Hotova by měla být 2025 a otevřena v roce 2026,“ shrnul Zatloukal. Na realizaci projektu loni vláda uvolnila 593 miliony korun.

Expozice od 1. října zcela zdarma

Ředitel kulturní instituce rovněž poukázal na snahu o zpřístupnění muzejních sbírek co nejširšímu publiku. Od 1. října proto bude zaveden vstup do stálých expozic Muzea umění zdarma.

Velkorysý krok se týká nejen hlavní budovy v Denisově ulici, ale také Arcidiecézního muzea na Václavském náměstí. Vedení muzea rovněž chystá digitalizaci svých sbírek.

„S virtuálním prostorem na internetu souvisejí i další naše kroky. Připravujeme nové webové stránky, se společností Czechdesign jednotnou vizuální identitu muzea a také vybudování bezbariérového přístupu do objektu Muzea moderního umění,“ vyjmenoval Ondřej Zatloukal.

Od 1. října do plánované rekonstrukce bude navíc přístupná i místní kavárna. 

Tiskové konference se aktivně zúčastnil také ministr kultury Lubomír Zaorálek. Chystaným novinkám a posunu ohledně SEFO naslouchal i autor projektu Jan Šépka.