V pátek odpoledne to oznámil ředitel instituce Ondřej Zatloukal.

Původní, přes deset let starý návrh je podle něj výhodný z legislativních, časových i finančních důvodů.

„Již nyní jsme v téměř ročním skluzu, který by se zajisté prohloubil přípravou architektonické soutěže na novou podobu tohoto objektu,“ řekl Zatloukal.

Program na Horním náměstí v Olomouci. Ilustrační foto
Kam o víkendu? Na zábavu v centru, otevřené památky, guláše i rock

Vedení muzea by chtělo mít do konce tohoto roku pohromadě všechny podklady, aby mohlo vypsat výběrové řízení na generálního projektanta.

„V následujícím roce, roce a půl se bude projektovat. Stavba by měla začít v roce 2023. Hotova by měla být 2025 a otevřena v roce 2026,“ shrnul Zatloukal. Na realizaci projektu loni vláda uvolnila 593 miliony korun.

Hanácká kasárna (vlevo) a vizualizace novostavby SEFO podle arch. Šépky v proluce u Muzea umění v Olomouci
SEFO už má vybrané místo, bude možná větší. Hanácká kasárna jsou ze hry

Expozice od 1. října zcela zdarma

Ředitel kulturní instituce rovněž poukázal na snahu o zpřístupnění muzejních sbírek co nejširšímu publiku. Od 1. října proto bude zaveden vstup do stálých expozic Muzea umění zdarma.

Velkorysý krok se týká nejen hlavní budovy v Denisově ulici, ale také Arcidiecézního muzea na Václavském náměstí. Vedení muzea rovněž chystá digitalizaci svých sbírek.

„S virtuálním prostorem na internetu souvisejí i další naše kroky. Připravujeme nové webové stránky, se společností Czechdesign jednotnou vizuální identitu muzea a také vybudování bezbariérového přístupu do objektu Muzea moderního umění,“ vyjmenoval Ondřej Zatloukal.

Od 1. října do plánované rekonstrukce bude navíc přístupná i místní kavárna. 

Tiskové konference se aktivně zúčastnil také ministr kultury Lubomír Zaorálek. Chystaným novinkám a posunu ohledně SEFO naslouchal i autor projektu Jan Šépka.

Bývalý ředitel Muzea umění Olomouc Pavel Zatloukal v koláži s vizualizací SEFO
"Otec" SEFO Pavel Zatloukal: Jsem rád, zároveň v rozpacích