Potvrdili to zástupci olomouckého Muzea umění s tím, že se opět soustředí na proluku v Denisově ulici.

Právě o tomto místě se v souvislosti s projektem SEFO hovoří od počátku.

Důležitou roli v určení lokality sehrály peníze. Na realizaci projektu loni v lednu vláda uvolnila 593 milionů korun. V případě Hanáckých kasáren by to nestačilo.

„Jsou příliš rozlehlá a náklady na jejich přestavbu pro naše účely by přesáhly miliardu korun,“ prozradil mluvčí Muzea umění Olomouc Tomáš Kasal.

V budově bývalého kina Míra na náměstí Hrdinů v Olomouci připravuje svou provozovnu McDonald's. Ten naposledy v centru města sídlil v Salmově paláci na Horním náměstí (ve výřezu)
McDonald's se vrací do centra Olomouce. Už chystá pobočku

O vybudování expozice v opuštěných kasárnách začalo vedení muzea uvažovat loni v létě na základě nabídky Ministerstva kultury ČR. Rozhodnutí mělo padnout do konce října, jednání se ale protáhlo o více než půl roku.

„Sešlo se dohromady několik věcí, které rozhodnutí oddálilo. Jednak jsme museli uzavřít starší smluvní záležitosti, a to nešlo zdaleka tak rychle, jak jsme si představovali,“ přiznal Kasal.

Navíc se objevila možnost odkoupit další parcelu přiléhající k pozemku v proluce, které chce muzeum využít.

Místo určené pro SEFO se tak nejspíš rozroste, avšak definitivní podoba projektu má být známa až během následujících měsíců.

Čas pro výběr lokality značně ovlivnila i pandemie koronaviru, která znemožnila osobní jednání.

Nová výstava s názvem České encyklopedie v regále i pod lampou ve Vlastivědném muzeu Olomouc. Výstavu zahájil herec Ondřej Vetchý
Ondřej Vetchý zahájil v Olomouci výstavu encyklopedií

Ministr Staněk a výměna ředitele

O depozitářích, které mají nabídnout prostor až pro 200 tisíc uměleckých děl z celé střední Evropy, se v Olomouci hovoří už od roku 2009. Podobu objektu navrhl architekt Jan Šépka.

Na realizaci roky chyběly peníze. Loni sice vláda vyčlenila téměř 600 milionů korun, o pár týdnů později ale vznik SEFO ohrozil spor s tehdejším ministrem kultury za ČSSD Antonínem Staňkem. Ten mimo jiné odvolal z funkce ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa, jehož nahradil Ondřej Zatloukal.

Zároveň na Soukupa i jeho předchůdce Pavla Zatloukala podal trestní oznámení za výkup údajně předražených pozemků. Trestný čin policie neprokázala a případ začátkem listopadu odložila.

Vyhrocenou situaci uklidnil nový ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), zároveň se však začalo uvažovat o druhé lokalitě.

Projekt se měl původně realizovat mezi lety 2019 a 2024, avšak nabral minimálně rok zpoždění. Po odkupu parcely je načase řešit stavební povolení a projektovou dokumentaci. 

Bývalý ředitel Muzea umění Olomouc Pavel Zatloukal v koláži s vizualizací SEFO
"Otec" SEFO Pavel Zatloukal: Jsem rád, zároveň v rozpacích