Rozhodnutí o umístění plánované expozice výtvarného umění se přesouvá na příští rok.

Jasno přitom mělo být nejpozději v říjnu.

"Středoevropské fórum Olomouc je sofistikovaná stavba za více než půl miliardy korun, takže rozhodování o ní musí být podložené argumenty a studiemi. Veřejnost se výsledek dozví o něco později, než jsme původně avizovali, což svědčí zejména o tom, že k této problematice přistupujeme skutečně seriózně a uvážlivě," vysvětlil mluvčí Muzea umění Tomáš Kasal.

V prostorách bývalé restaurace U Huberta v centru Olomouce se dokončuje Komunitní centrum pro válečné veterány
Místo vyhlášené restaurace v Olomouci vzniká nové centrum. Nahlédněte dovnitř

Olomoucké muzeum o realizaci projektu jedná od roku 2009, kdy svůj návrh objektu představil architekt Jan Šépka. Stavbu oddálily výkupy pozemků, shánění potřebných financí a také spory s dnes již bývalým ministrem kultury Antonínem Staňkem (ČSSD).

Toho letos na konci srpna ve funkci nahradil stranický kolega Lubomír Zaorálek. První pracovní cesta jej zavedla do Olomouce, kde se mimo jiné sešel se zástupci Muzea umění a SEFO podpořil.

K původně plánované lokalitě v proluce vedle budovy instituce v Denisově ulici ale zároveň přibyla nová možnost, kterou dotyční začali zvažovat. SEFO by mohlo vzniknout v prostorách chátrajících Hanáckých kasáren na třídě 1. máje.

Hanácká kasárna (vlevo) a vizualizace novostavby SEFO podle arch. Šépky v proluce u Muzea umění v Olomouci
SEFO v Hanáckých kasárnách? Muzeum nabídku zvažuje

Depozitáře mají nabídnout prostor až pro 200 tisíc uměleckých děl z celé střední Evropy. Na Šépkův projekt vláda letos v lednu uvolnila ze státního rozpočtu 593 miliony korun.

Antonín Staněk se následně rozhodl vypsat architektonickou soutěž, odvolal z funkce ředitele Muzea umění Michala Soukupa a na něj i jeho předchůdce Pavla Zatloukala podal trestní oznámení za údajný nákup předražených pozemků. Trestný čin policie neprokázala a případ začátkem listopadu odložila.

Architektonickou soutěž Zaorálek označil za riziko a její vypsání zrušil. Mezitím byl ředitelem Muzea umění Olomouc jmenován Ondřej Zatloukal, Soukup se stal jeho zástupcem. 

Rekonstrukce baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce, prosinec 2019
Bazilika na Sv. Kopečku odkryla kus opravené krásy. Podívejte se dovnitř