Ministerstvo kultury požaduje, aby se v souvislosti s realizací SEFO nejprve dořešily majetkoprávní vztahy ke všem pozemkům, potřebným k vybudování novostavby, jinak nebude možné žádat o peníze z Norských fondů.

Ty v tuto chvíli vidí jako možný zdroj financí pro SEFO.

Právníci Muzea umění Olomouc, předkladatele projektu SEFO, a majitele pozemku již zasedli k jednacímu stolu.

„Projekt SEFO byl z Integrovaného operačního programu definitivně vyřazen a další výzva již nebude vyhlášena,“ sdělil ve středu mluvčí ministerstva Stanislav Brunclík

„Stále jsou ve hře Norské fondy, ale základním předpokladem pro jakýkoli další postup je vyřešení majetkoprávních vztahů týkajících se pozemků pro SEFO. Teprve poté je možné posunout celou věc kupředu a teprve poté budou mít význam nějaká další jednání,“ uvedl.

„Jak je město nebo vedení města vyřeší, to je čistě jeho věc. Ale bez jasného vyřešení majetkoprávních sporů se nelze posunout, ne kvůli názoru ministerstva, ale kvůli splnění elementárních podmínek pro přihlášení do programu Norských fondů,“ dodal.

Dva pozemky v proluce vedle Muzea umění patří olomouckému podnikateli Miroslavu Barnetovi. Ten po složitých jednáních souhlasil s tím, že je vymění za Edelmannův palác na Horním náměstí a doplatí rozdíl ceny. Palác je v majetku města.

Olomoučtí zastupitelé podmínili transakci získáním zhruba 400 milionů korun z Integrovaného operačního programu, avšak projekt letos v lednu v boji o evropské peníze neuspěl. Smlouva má platnost do konce června – původně platila do konce loňského roku, a město ji prodloužilo.

„Je absurdní, aby ministerstvo kultury chtělo po městě, aby řešilo pozemek pro projekt, který je jeho,“ reagoval na postoj ministerstva primátor Martin Novotný.

„Po těch zkušenostech, které máme, se do žádné hry o pozemky nenecháme natlačit,“ uvedl.

Primátor dal najevo, že není ochoten jít do zastupitelstva s tím, že město prodá Edelmannův palác podnikateli Barnetovi, bez záruky získání financí na realizaci SEFO.

Edelmanna se jednání už netýkají

Podnikatel Barnet ve středu zopakoval, že podporuje, aby SEFO v Olomouci vzniklo, a potvrdil, že jeho právník již jedná s právním zástupcem Muzea umění.

„Tam , kde se dříve přestalo jednat, tam se dnes jedná znovu,“ podotkl podnikatel.

O podmínkách, za kterých je ochoten pozemek prodat, hovořit odmítl. Jeho právník Radek Rozmánek nebyl konkrétnější:

„Vedou se jednání s právním zástupcem Muzea umění. Čekáme na jejich stanovisko,“ uvedl.

„Učinili jsme návrh, druhá strana požádala o dovysvětlení, což jsme udělali. Muzeum umění by se mělo vyjádřit,“ sdělil právník s tím, že Edelmannova paláce se jednání nijak netýkají.

„Jednáme o podmínkách, za kterých může Muzeum umění získat pozemek ve vlastnictví pana Barneta,“ dodal Rozmánek bez dalších podrobností.

Otázka roku až dvou let

Pokud se právníci obou stran dohodnou na směně dvou Baronetových pozemků za jinou nemovitost nebo pozemky ve vlastnictví státu, nebude celá transakce otázkou krátké doby.

„Ze zkušeností, které již máme, to není otázka měsíců, ale spíše roku, dvou let. Musí to projít schvalováním dvou ministerstev – ministerstva kultury a ministerstva financí,“ vysvětlil ředitel Muzea umění Pavel Zatloukal.

Možné finanční zdroje jsou proto podle ředitele Zatloukala otázkou.

„Víme, že ministerstvo kultury nemá finanční prostředky na naši případnou akci. Norské fondy? V tuto chvíli nevíme,“ poznamenal.

„Pozemky chceme získat. Už proto, že by byla perspektiva letos, příští rok, další rok se pustit do novostavby. Nebo už jen proto, že by to majetkoprávně bylo vyčištěno a jednou by tam bylo možné něco uskutečnit,“ uzavřel ředitel Zatloukal.