Posun by měla přinést březnová schůzka vedení Olomouckého kraje a města na ministerstvu.

Nadějné jsou podle ministerstva Norské fondy, ale jen pro část projektu.

„Na úpravách projektu nepracujeme, to je dost složitý problém, tím spíše, že není známo, jakým směrem by se případné úpravy měly ubírat,“ sdělil ředitel Muzea umění Olomouc Pavel Zatloukal.

„Aby se na něčem začalo pracovat, muselo by se vědět hodně nejen o penězích, ale také o termínech a právní stránce věci,“ sdělil.

Muzeum umění, jemuž se na realizaci SEFO nepodařilo získat dotaci z Integrovaného operačního programu, zatím nedostalo od ministerstva žádné pokyny směrem k změnám v projektu a ředitel Zatloukal vyjádřil pochybnosti nad tím, že do březnové schůzky nějaké přijdou.

„Ani o financích není nic známo,“ uvedl.

Ministerstvo, které přislíbilo, že bude hledat řešení pro SEFO, tento týden zopakovalo, že projekt nebylo možné podpořit ve stávající podobě.

„Jaká ale bude konkrétní úprava projektového záměru, bude záležet hlavně na tom, ze kterého dotačního titulu budou případné finanční prostředky hrazeny,“ uvedl mluvčí ministerstva kultury Stanislav Brunclík.

„Nejnadějněji se jeví využití Norských fondů, ale jenom pro část projektu,“ uvedl.

SEFO může přijít o pozemek

Jenže ve hře je pozemek v proluce v Denisově ulici, který je jistý do konce června letošního roku, dokdy platí smlouva o směně pozemku podnikatele Miroslava Barneta za městský Edelmannův palác na Horním náměstí v Olomouci.

Pokud na březnové schůzce na ministerstvu nebude na stole konkrétnější návrh, kde vzít finance, a o budoucnosti SEFO nebude jasno ani v nejbližších měsících, vedení olomoucké radnice dalo najevo, že nemusí poslat do zastupitelstva návrh na další prodloužení termínu.

Podle ministerstva kultury by nyní mělo muzeum koordinovat s ministerstvem, jak postupovat.

„Stejně tak jsou zcela v kompetenci žadatele a města smluvní vztahy s majiteli pozemků. Jinými slovy, na tahu je v prvé řadě žadatel. Další postup bude na jednání mezi krajem a městem a ministerstvem na konci března,“ uvedl mluvčí ministerstva Brunclík.

Ministr kultury Besser před dvěma týdny dal naději projektu SEFO a přislíbil, že ministerstvo bude hledat finanční zdroje.

I mimo evropské peníze, pro které by zřejmě musela být schválena výjimka kvůli kritice pro nedovolenou veřejnou podporu. Kvůli ní neprošla žádost o bezmála půlmiliardovou dotaci z integrovaného operačního programu.