„Ještě loni jsme počítali s tím, že se o evropské dotace budeme ucházet. Podmínky jsou ale nastavené tak, že na jeden projekt je stanovený limit 127 milionů korun. My na SEFO potřebujeme 320 milionů. Poslední informace je ale taková, že se Ministerstvo kultury pokusí o změnu těchto limitů a dalších podmínek. Proto nyní nemohu jednoznačně říct, zda je pravděpodobnější varianta evropské dotace nebo státní rozpočet," vysvětlil ředitel Muzea umění Michal Soukup s tím, že situace se stále mění.

Význam a nutnost vzniku Středoevropského fóra v Olomouci si podle mluvčí Simony Cigánkové Ministerstvo kultury plně uvědomuje a proto bude o dalších variantách řešení jednat.

„Projekt vybudování Středoevropského fóra Olomouc je jednou z našich priorit. Pro podporu tohoto projektu však nelze využít dotaci v rámci Integrovaného regionálního operačního programu. Budeme tedy diskutovat o dalších možnostech," naznačila tisková mluvčí Ministerstva kultury Simona Cigánková.

O tom, kdo a jak nakonec SEFO zafinancuje, by se mělo rozhodnout do konce letošního roku. Stavět by se pak mohlo do tří let.

„Byl bych rád, kdybychom se do konce letošního roku dočkali nějakého definitivního rozhodnutí. V ideálním případě by podpora ze státního rozpočtu připadala v úvahu v roce 2019 a novostavba by pak mohla být hotová v roce 2022. Zdůrazňuji ale, že je to jen hypotetické, neboť to bude záležet na spoustě dalších okolností," okomentoval ředitel Soukup.

close Budova Muzea umění v Denisově ulici v Olomouci zoom_in

Budova Muzea umění v Denisově ulici v Olomouci. Autor: DENÍK/Michal Kovář

Nová fasáda brzy, kino do dvou let

Nových prostor se muzeum vzdát nemůže a o přístavbu v sousední proluce usiluje již sedm let.

Poté, co se podařilo vykoupit všechny pozemky za ohradou v Denisově ulici, brzdí projekt právě finance.

„Nová budova je nutností. Především proto, že stávající objekt už dlouhodobě kapacitně nedostačuje našim aktivitám a ani návštěvnický servis nesplňuje parametry evropského standardu. A pokud se máme jako instituce, která je jednou z hlavních turistických atraktivit regionu, rozvíjet, nezbytně potřebujeme nové prostory," doplnil Soukup.

Příjemnější podmínky pro návštěvníky se již muzeum snaží vytvořit budováním takzvaného malého SEFO.

To zahrnuje rekonstrukci a rozšíření vstupního prostoru v sídle muzea, bezbariérový přístup, novou fasádu nebo rekonstrukci bývalého kina Central, která by měla být hotová v roce 2018.

close Proluka v Denisově ulici, kde má vyrůst Středoevropské forum zoom_in

Proluka v Denisově ulici, kde má vyrůst Středoevropské forum. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Podoba zatím nejasná

Jak by mohlo budoucí velké Středoevropské fórum vypadat a zda se muzeum bude držet původní podoby betonových „homolí", zatím není jisté.

Ředitel Soukup dříve zvažoval i novou architektonickou soutěž.

„Co se týče architektonické podoby novostavby, v této chvíli se vzhledem k nejasnému financování nemohu vyjádřit. Byla by to čirá spekulace. Ať už ale přístavba bude vypadat jakkoli, vždy bude nová. Pohybujeme se v památkově chráněném historickém centru města, takže jakákoliv novostavba bude budit kontroverze," dodal na závěr Michal Soukup.

V současné chvíli probíhá v proluce architektonický výzkum, který je dalším předpokladem k realizaci SEFO.

Pracovníci olomouckého Národního památkového ústavu jej dokončí letos.