Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejžhavější šlágry? SEFO i otazník nad Beerfestem

Olomouc – O čem se nejvíce mluvilo v kulturním životě Olomouce v uplynulém roce? Moravské divadlo se dočkalo jména nového ředitele, projekt Středoevropského fóra nadzvedl ze židlí tisíce lidí, obyvatelé Lazců žehrali nad probdělými nocemi s Beerfestem, Jaromír Nohavica rozezpíval 11 tisíc lidí na Zahradě…

2.1.2010
SDÍLEJ:

Olomoucký Beerfest. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Není jednoduché shrnout desítky kulturních událostí celého roku do pár vět – na Olomoucku se tančilo, slavilo, vášnivě diskutovalo, uskutečnily se desítky festivalů, koncertů, setkání, výstav a filmových představení. Jsou ale události, které řádně zamíchaly kartami roku 2009 a budou důležité i do toho následujícího.

SEFO: Prudký rozjezd, teď stojí na stopce

Nejvíce letos rozvířilo relativně klidné vody olomouckého kulturního života představení ambiciózního projektu Muzea umění Olomouc nazvaného Středoevropské fórum.

Nově vybudovaný moderní stánek umění, který chce muzeum vybudovat v proluce v Denisově ulici, vyvolal nejvášnivější reakce při představení jeho budoucí podoby.

Diskuze o podobě SEFA se vedli mezi umělci, odborníky, občany a také v internetových diskuzích. Na serveru Facebook dokonce vznikla skupina s názvem NECHCEME v Olomouci TAKOVÉ Středoevropské fórum!!!, která má k dnešku téměř tři tisíce členů.

Iniciátoři projektu se jeho odpůrcům postavili statečně v čele s ředitelem muzea Pavlem Zatloukalem a neohroženě se vrhali do argumentace, odpovědí na dotazy, výtky i obvinění.

V současnosti je ale na bitevním poli zdánlivý klid. Projekt, kvůli jehož vybudování muzeum musí získat půl miliardy korun z Integrovaného operačního systému, totiž ustrnul na mrtvém bodě.

Již existuje hotová architektonická studie a soutěž na projektanta stavby už má svého vítěze – pražský architektonický inženýrský ateliér Di5. Přesto ale muzeum zatím žádat o půl miliardovou dotaci nemůže. Ministerstvo kultury totiž zatím nevyhlásilo výzvu, na jímž základě se muzeum o dotace může ucházet.

Návrat ztraceného syna a zachráněné obrazy

Návrat ztraceného syna. I tak by se dala nazvat událost, kdy se vzácný rukopis Olomoucký kolektář, jeden z nejstarších pramenů pro studium dějin české liturgické hudby, který za třicetileté války z Olomouce odvezli Švédové jako svou válečnou kořist, na pár měsíců vrátil zpět do místa svého vzniku.

Letos nabídlo Muzeum umění Olomouc ve svém výstavním programu pod hlavičkou Rok knihy vyžití hlavně milovníkům knih, zaměřilo se totiž na knižní kulturu v jejích podobách od středověku až do nedávné minulosti.

Šest letošních výstav však návštěvníkům nabídlo nejen souhrnné přehledy vývoje knižní kultury, ale také opravdové rarity. Například obrazy Josefa Čapka, které doposud nikdy nebyly vystaveny a také díla, která téměř zázrakem unikla zničení po autorově smrti.

Muzeum bodovalo i v zahraničí

Památkářský Oscar je přezdívka ceny Europa Nostra, pro kterou si v červnu do slunné Sicilie zajel ředitel muzea Pavel Zatloukal.

Olomoucké Muzeum umění se letos stalo jedinou oceněnou českou institucí. Europa Nostra připadla muzeu za sérii pěti restaurátorských výstav z let 2004 – 2008 zaměřených na památky z vlastnictví olomouckého arcibiskupství a dalších místních farností.

Porotu mimo jiné zaujala i koncepce projektu, která zahrnuje jak restaurování památky a její následné vystavení, ale také vytvoření rozsáhlého a podrobného katalogu a v některých případech i dokumentárních fil­mu.

Padlá vlaštovka Pivního festivalu?

Jako již několik let i tento rok byl jednou z prvních vlaštovek letních hudebních přehlídek olomoucký Pivní festival, který se tradičně usídlil na bývalé dostihové dráze v Olomouci Lazcích.

Festivalový nadšenci mohli po roce rozhýbat svá těla ve druhém květnovém týdnu díky dvěma scénám a téměř třicítce vystupujících ka­pel.

A jako každý rok i tentokrát si lidé z okolí dostihové dráhy stěžovali na hluk, který podle výsledků měření překročil limity, a také na chování jeho návštěvníků po skončení produkce.

Hluk produkce a jejích návštěvníků také zajistily spáčům v okolních domech pár nocí vynucené nespavosti do brzkých ranních hodin. Následující týdny po ukončení akce se pak nesly v duchu diskuzí, zda by přece jen nebylo vhodné festival přestěhovat na jiné místo.

Stížnosti, reptání a diskuze, do nichž se kromě občanů zapojili i organizátoři akce a také město, však časem utichly a spát budou klidně, stejně jako obyvatelé Lazců, nejspíš do dalšího ročníku festivalu. Jak ale pořadatel festivalu Pavel Spálený sám naznačil, je otázkou, zda příští ročník vůbec bude.

Bučení na olomouckého Dalibora

Pokud by Moravské divadlo sestavovalo žebříček divácky nejoblíbenějších titulů uplynulého roku, na prvních příčkách by se bezesporu umístily i představení Simba a The Beatles a Queen. Na obě si totiž diváci stále rezervují lístky několik týdnů dopředu.

Kromě toho si letos divadlo užilo i několika ocenění – širší nominace na Cenu Thálie a Poupě baletu pro baletku Renátu Mrózkovou a bronz a stříbro z mistrovství světa v interpretačním umění v Hollywoodu pro Baletní studio při Moravském divadle.

Kromě úspěchů se však olomoucké divadlo letos dočkalo i hořké pilulky – bučení a pískotu a to rovnou ve Stavovském divadle. Projevy nesouhlasu se totiž mezi potleskem ozývaly při uvedení olomoucké inscenace Smetanova Dalibora v rámci pražského Festivalu hudebního divadla Opera 2009.

Zde moravskou kulturní instituci prezentoval se souborem opery a operety Moravského divadla režisér Michael Tarant, který ke své inscenaci opery Dalibor vytvořil zcela nové libreto.

Tarantův pražský neúspěch byl o to větší, že při minulém ročníku festivalu právě získal cenu kritiků právě Tarant, který v Moravském divadle nastudoval Verdiho Attilu. Co k tomu dodat? Možná jen trošku otřepané klišé, že jednou jsi nahoře a jednou zase dole.

Nový ředitel divadla: vyhrál manažer

Když ředitel Moravského divadla Václav Kožušník se začátkem roku 2009 oznámil, že chce po třinácti letech ve své olomoucké funkci odejít do důchodu, spousta lidí zbystřila.

Výběr vhodného kandidáta, který by Kožušníka v jeho funkci nahradil, pak zaměstnal výběrovou komisi na následující devět měsíců, během nichž se uskutečnila dvě výběrová řízení.

Vítěze vydalo až druhé řízení, v němž se horkými favority na funkci stali Tomáš Šimerda, ředitel Severočeského divadla v Ústí nad Labem, a Josef Podstata, bývalý ředitele Hanáckých novin a vydavatelství Vltava Labe Press.

Souboj mezi divadelníkem a ekonomem pak skončil vítězstvím pro Josefa Podstatu, který do nové funkce nastoupí na začátku ledna. VÍCE…

S odchodem Václava Kožušníka dozná divadlo také dalších personálních změn. Spolu se svým principálem totiž z postů šéfů souborů odejdou i Ludmila Machytková a také Jiří Sekanina, kteří stejně jako Kožušník odcházejí do zaslouženého důchodu.

S odchodem těchto tří matadorů se tak končí jedna dlouhá etapa v životě olomouckého divadla a jaká bude ta další ukážou následující měsíce.

Nohavica v Náměšti a jedenáct tisíc lidí

Ještě rok by v Americe chyběl náměšťskému festivalu Zahrada k plnoletosti. U nás si ale připíjet může už dva roky. Letos totiž letní festival, který každoročně patří folkařům, trampům a milovníkům country oslavil dvacetiny a popřát jí přijel i písničkářský bard Jaromír Nohavica.

„Lidi tleskali bo uspěch to byl plny, radosti zrobili dvě mexicke vlny.“

A že to byl opravdu úspěch svědčí i návštěvnost – na Nohavicův koncert do amfiteátru v Náměšti na Hané se přišlo podívat jedenáct tisíc posluchačů.

PODIVEJTE SE NA VIDEO: NOHAVICA NA ZAHRADĚ

Koho pozvat po Yes? Deep Purple!

Jednou z největších hudebních událostí pro rockové fajnšmekry se letos stal koncert britské artrockové kapely Yes, která v Olomouci zahájila své celosvětové turné 29. října. Více než dvouhodinovou hudební masáž si do Sportovní haly Univerzity Palackého přišlo vychutnat přes dva tisíce fanoušků.

Rockový festival, jehož pořadatelé do města pozvali loni kapelu Uriah Heep, v nedávné době prozradil hosta příštího ročníku.

Návštěvou ze světa legendárních hudebníků nebude v říjnu 2010 nikdo menší, než angličtí Deep Purple. Nezbývá, než se těšit a začít střádat na lístky, které budou v předprodeji od 15. ledna.

Zemřely nezapomenutelná „Maruška“ i olomoucká spisovatelka

I neveselé události doprovázely kulturní rok 2009 na Olomoucku. Dva dny před Vánoci zemřela v Praze Milena Dvorská, která byla s naším krajem nerozlučně spjata.

Její narození, dětství a také začátek její herecké kariéry, jsou totiž pevně svázány s Prostějovem. Zde také v Národním domě Milena Dvorská poprvé potkala Jana Wericha a díky tomuto setkání také vytvořila svoji asi nejslavnější roly – Marušku v pohádce Byl jednou jeden král.

Další smutnou událostí bylo i úmrtí olomoucké spisovatelky Heleny Lisické. Autorka pohádek pro děti, pověstí a národopisných studií, která založila mezinárodní festival Lidový rok ve Velké Bystřici, zemřela 30. listopadu.

Autor: Linda Lešikarová

2.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Trénink FC Kodaň na Andrově stadionu v Olomouci
31

Kodaň trénovala v Olomouci, i s českým stoperem Lüftnerem

Výběh vlků Hudsonových v olomoucké zoo
5

Za pokousání dítěte v zoo doprovod stíhat nebudou

Stávka “přiblblíků"? Nová vláda s námi musí počítat, vzkazují lékaři

Dva dny před volbami do Poslanecké sněmovny zavřeli „krám“. Desítkám praktiků na Olomoucku, k nimž se přidaly ambulance internistů, kardiologů, kožařů, neurologů a dalších specialistů, došla trpělivost a připojily se k celostátnímu protestu. Vadí jim nárůst byrokracie a podfinancování oboru, který stojí v první linii českého zdravotnictví. Taky poslední výroky politiků, v čele s prezidentem Milošem Zemanem, který stávkující označil za „přiblblíky“.

Bezdomovci se ve Šternberku porvali, jeden zemřel

Opil se, začal být agresivní a nakonec svého známého ukopal a umlátil k smrti. Tak podle policie vypadal incident mezi bezdomovci, ke kterému došlo v sobotu 14. října ve Šternberku.

Praktičtí lékaři na Olomoucku stávkují, neotevřou ordinace

Dveře ordinace ve středu neotevře řada praktických lékařů a ambulantních specialistů v Olomouckém kraji.

Rondel u Globusu dostane "bypass". Pro novou spojku do Řepčína

Nikoliv páté rameno, ale další nový podélný pruh bude mít v budoucnu kruhový objezd nedaleko obchodního centra Olomouc City na výpadovce z Olomouce na Mohelnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení