Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SEFO by prý konkurovalo jiným. Upravte to a je šance, míní ministerstvo

Olomouc - SEFO prý nemělo šanci uspět v boji o dotaci z evropských peněz i proto, že by "nedovoleně" konkurovalo podobným institucím v EU. Podle mluvčího ministerstva kultury šance projektu ale ještě nejsou zcela mrtvé. Ministr Besser kvůli SEFO přijede do Olomouce jednat s městem i krajem.

25.1.2011 11
SDÍLEJ:

Vizualizace podoby Středoevropského fóra v OlomouciFoto: Zdroj: Muzeum umění Olomouc

Odůvodnění neúspěchu v soutěži o necelou půl miliardu korun ministerstvo opírá zejména o expertní posudek, podle kterého by Středoevropské fórum Olomouc (SEFO) svými výstavami ekonomicky konkurovalo jiným muzeím v Evropské unii.

Muzeum nachystaný záměr nevzdává, a je připraveno jednat o možnostech, jak jej v Olomouci uskutečnit.

Ministerstvo kultury argumentuje tím, že projekt SEFO od počátku překračoval podmínky pro udělení evropské dotace.

„Na riziko veřejné podpory byl (žadatel) upozorněn počátkem ledna loňského roku – 4. ledna 2010. Ministerstvo si nechalo udělat znalecký posudek, ten jasně ukázal, že veřejnou podporu zakládá,“ uvedl v pondělí mluvčí ministerstva kultury Stanislav Brunclík.

V čem konkrétně, v případě SEFO, vidí výběrová komise nedovolenou veřejnou podporu? Komu a v čem případně může „nedovoleně“ konkurovat?

„Může se jednat o podporu muzeí, například při pořádání významných veřejných výstav, kde podle Evropské komise je pořádání významných výstav ekonomickou činností. Žadatel sám v projektu uvádí, že počítá s pořádáním významných výstav,“ vysvětlil mluvčí ministerstva.

Úřední cesta byla podle Brunclíka velmi složitá a komise, která rozhodovala, si podle ministerstva kultury nemohla dovolit poslat dál projekt, který podle expertního posudku a konzultací s řídícím orgánem – ministerstvem pro místní rozvoj – zakládá veřejnou podporu.

„Nebylo možné rozhodnout jinak. A pan ministr k tomu dodává: bohužel,“ sdělil Brunclík.

Ředitel: Chceme jiné expertní posudky

Ředitel Pavel Zatloukal je přesvědčen, že muzeum nechybilo. S expertizou, kterou muzeum v pondělí obdrželo, nesouhlasí.

„Aplikují na kulturní sféru ekonomická pravidla. To vyplývá z expertizy. Je to absurdní,“ reagoval.

„Požádali jsme firmu, která nám zpracovávala projekt, aby se k tomu vyjádřila. Budeme hledat specialisty, kteří jsou schopni vytvořit expertní posudky, abychom měli v ruce i něco jiného než to, co dodalo ministerstvo kultury,“ sdělil ředitel Zatloukal.

Komu by olomoucké muzeum konkurovalo unikátním projektem, který chce představit výtvarné umění střední Evropy po 2. světové válce?

„Nechápu. Nevím, jak by mohlo jedno muzeum konkurovat jiným muzeím. Nesoutěžíme,“ reagoval ředitel Zatloukal.

V odůvodnění, proč SEFO nevyhovělo podmínkám soutěže, ministerstvo odkazuje na nedovolenou veřejnou podporu.

Kroměřížské zahrady jako konkurent Versaille

Vytýká, že ve všech čtyřech bodech: „financování z veřejných prostředků, narušení hospodářské soutěže, zvýhodnění konkrétního subjektu či odvětví výroby a ovlivnění obchodu mezi členskými státy. Z tohoto důvodu nemůže být podpořen“.

„Kromě několika soukromých subjektů, by nemohl uspět žádný,“ pozastavoval se nad veřejnou podporou ředitel Zatloukal.

Žadatelé totiž většinou dostávají dotace z veřejných zdrojů. Argument vytváření konkurenčního prostředí?

„Že by kroměřížské zahrady, které jsou rovněž v těchto projektech, konkurovaly versaillesským zahradám? Absurdní. Už na první pohled,“ poznamenal k výtkám centrálního úřadu.

Ředitel Zatloukal připomněl, že projektu SEFO od počátku vyslovovali podporu tři ministři kultury a muzeum, jako příspěvková organizace ministerstva, projekt opakovaně konzultovalo s úředníky ministerstva a pro podezření z případné nedovolené veřejné podpory jej nikdo nezastavil.

Další šance? Třeba Norské fondy

Je-li naděje, aby se projekt v Olomouci realizoval, zatím není jasné. Muzeum chce spolu s ostatními partnery, krajem, městem, jednat s ministerstvem kultury o možnostech, jak ambiciózní projekt nakonec v Olomouci uskutečnit.

Podle mluvčího Brunclíka se ministr kultury Jiří Besser chystá do Olomouce počátkem února. Chce jednat s představiteli města a kraje.

Jsou jiné finanční možnosti, aby projekt nezanikl?

„Pokud by se podařilo upravit projekt tak, aby nezakládal veřejnou podporu, je šance. Například Norské fondy,“ dodal Brunclík.

Autor: Daniela Tauberová

25.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:
Povodí Moravy dokončilo kácení stromů na břehu Moravy kvůli protipovodňové ochraně centra Olomouce.
9

Stromy, které padly kvůli ochraně před povodněmi, slouží jako broukoviště

Trénink FC Kodaň na Andrově stadionu v Olomouci
31

Kodaň trénovala v Olomouci, i s českým stoperem Lüftnerem

Za pokousání dítěte v zoo doprovod stíhat nebudou

Odloženo. Policie po prošetření nešťastné události, k níž došlo v polovině července v olomoucké zoo, neobvinila příbuzného, který vzal tříletou dívenku na výlet a neuhlídal ji u vlčího výběhu, kde šelma poranila dítěti koleno. Matka holčičky se za muže postavila.

Stávka “přiblblíků"? Nová vláda s námi musí počítat, vzkazují lékaři

Dva dny před volbami do Poslanecké sněmovny zavřeli „krám“. Desítkám praktiků na Olomoucku, k nimž se přidaly ambulance internistů, kardiologů, kožařů, neurologů a dalších specialistů, došla trpělivost a připojily se k celostátnímu protestu. Vadí jim nárůst byrokracie a podfinancování oboru, který stojí v první linii českého zdravotnictví. Taky poslední výroky politiků, v čele s prezidentem Milošem Zemanem, který stávkující označil za „přiblblíky“.

Bezdomovci se ve Šternberku porvali, jeden zemřel

Opil se, začal být agresivní a nakonec svého známého ukopal a umlátil k smrti. Tak podle policie vypadal incident mezi bezdomovci, ke kterému došlo v sobotu 14. října ve Šternberku.

Rondel u Globusu dostane "bypass". Pro novou spojku do Řepčína

Nikoliv páté rameno, ale další nový podélný pruh bude mít v budoucnu kruhový objezd nedaleko obchodního centra Olomouc City na výpadovce z Olomouce na Mohelnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení