Být hasičem, to člověk v sobě musí mít," říká Vlastimila Švubová, starostka medlovských hasičů a starostka Okresního sdružení hasičů Olomouc.

„Stáli jsme tehdy před radnicí v Medlově a říkali jsme starostovi, že chceme být hasiči. Víc než nadšení a obrovský elán jsme neměli. Bez toho ale hasičem být nemůžete," říká v rozhovoru pro Olomoucký deník Vlastimila Švubová, starostka medlovských hasičů a starostka Okresního sdružení hasičů Olomouc.

Jak moc máte hasičství v krvi?
No, u mě to je trochu složitější. Tatínek byl hasičem přes šedesát let, ale já jsem bydlela mimo vesnici a až teprve, když jsem se vrátila zpátky do rodného domu v Troubelicích, tak jsem ten rok vstoupila do místního sboru dobrovolných hasičů. Založila jsem tam dětské i ženské družstvo. Po sedmi letech jsem v roce 2007 odešla a založila jsem nový sbor v Medlově, jsem tam starostka.

To se dnes jen tak nevidí založit nový sbor…
Byla to shoda náhod. Odešla jsem z troubelického sboru, kde jsem měla trochu jiné představy o sportu i vedení mládeže. Oslovili mě mladí lidé z nedalekého Medlova, kde v tu dobu hasiči nebyli, nefungovali tam přes dvacet let. Ptali se mě, jestli bych jim nepomohla. Tak jsme se do toho pustili. Já, můj syn a ještě pár kamarádů jsme zkrátka sbor založili.

Pod hasičskou přilbou - seriál DeníkuJak to bylo po dvacetileté pauze těžké?
Měli jsme štěstí na výborného starostu obce. Měl pro nás nastražené uši a ze začátku nám hodně pomáhal. Samozřejmě jsme i my sami museli ukázat, že máme zájem a jsme ochotní něco obětovat. Takže náš sbor byl schopný během prvního i druhého roku si na brigádách vydělat 160 tisíc korun. Pracovalo nás tehdy okolo třiceti lidí.

Jak se vám podařilo zapojit lidi z vesnice?
Já jsem na to šla přes děti,rodiče , když viděli naši práci s mládeží , ochotně chodili pomáhat . První klubovnu jsme měli na faře, kde nám pan farář povolil jednu místnost. Během dvou let jsme se pustili do stavby areálu. Časem samozřejmě spousta mladých odpadla, asi měli jiné představy a myslím si, že je odradilo i to, že té práce bylo strašně moc. Vrhli jsme se na brigády, na selekci řepy, na nálety na skládku, dělali jsme kulturní akce, aby se peníze vydělaly. Za každou získanou korunu se po částech kupovalo vybavení. Opravdu, bez elánu a nadšení by to nešlo.

Kolik máte dnes členů?
Okolo třiceti. Je nás méně, protože díky mé funkci starostky okresního sdružení jsme byli nuceni přestat pracovat s mládeží. Neměli jsme čas. Takže teď máme přestávku s tím, že do budoucna opět začneme. Mládeži se totiž člověk musí věnovat bezvýhradně, musíte tomu dát všechno.

Máte v Medlově i výjezdovou jednotku?
Máme. Jsme zařazeni do Jednotky požární ochrany pátého stupně, máme tedy na starost spíš tu technickou pomoc. Letos jsme už měli tři výjezdy. Velitel má pětadvacet let a kluci se snaží,jezdí na veškerá školení, ale někdy je vidět, že chybí střední a starší generace. Chybí jim zkušenosti starších.

Pod hasičskou přilbou - seriál Deníku

6 tisíc hasičů na okrese  

Kolik má okres Olomouc sborů a hasičských členů?
Máme 137 sborů a 6000 členů.

Rozrůstáte se?
Ano. I přesto, že je to číslo několik let stále stejné, tak nám přibývají děti. Hodně se to ale mění. Samozřejmě ale máme i sbory, které si nevychovávaly mládež a tak hrozí, že zaniknou. Všichni říkají, že jsou děti líné a sedí u počítačů, já mám ale za to, že nejhorší je teď generace třicátníků. Jsou to lidé, kteří nebyli mladými hasiči, nebyli zapojeni od dětství a teď zakládají svoje rodiny opravují domy atd. nemají čas.

Hasiči jsou mnohde jediní pořadatelé akcí

Jak si okres Olomouc stojí v rámci kraje. Kde je hasičů nejvíc?
Z celého Olomouckého kraje máme my na Olomoucku nejvíc sboru, ale hasičů jako členů mají nejvíc na Prostějovsku, asi 6200. Pak jsme za nimi my, Přerov, Šumperk, a Jeseník má členů okolo tisícovky.

Dříve byli hasiči v každé vesnici…
V malých obcích je to tím, že tam nejsou žádní pokračovatelé. Někde to drží staří hasiči a mezitím jim dorůstají ti mladší, kteří jednou převezmou štafetu. Někde se ale sbory hodně obnovují, třeba v Rybníčku, místní část Újezdu u Uničova. Tamní sbor byl léta na zrušení a nedávno tam obnovili činnosti. Podobně také v Lužicích nebo třeba Babicích. Například v Senici na Hané se sešli dva tahouni Jirka Osyka a David Gbelec a díky tomu tam opravili a přistavěli hasičskou zbrojnici. Nejsou jediní, takových sborů je u nás víc. Mnohde jsou také jedinou složkou, která v obci vede kulturní a společenský život.

Výcvik musí být pořádný

Co se pro vás za těch více jak dvacet let od pádu totality změnilo?
Změnila se hodně práce, jak ve sdružením tak ve výjezdových jednotkách. Výcvik musí být pořádný, už to nejde jako dřív. Také vybavení jednotky musí být daleko rozsáhlejší než bylo dřív. I práce ve sborech je o hodně náročnější a zodpovědnější. Například loni si 90 procent sborů muselo udělat koncesi na prodej alkoholu. Hasiči si museli zřídit živnostenský list, aby mohli pořádat kulturní a společenské akce. I my všechno musíme mít v pořádku, není to žádná sranda.

Být hasičem asi člověk musí mít v sobě…
Ano, bez toho to nejde. Když chcete dělat ve sboru i v jednotce tak nepřemýšlíte nad tím jestli se vám chce, když je potřeba, tak zkrátka jdete. Tréninky, brigády, školení. Podle nasazení poznáte, jestli to ten člověk myslí vážně nebo ne.

Pod hasičskou přilbou - seriál DeníkuNový seriál Deníku Pod hasičskou přilbou vychází
v TIŠTĚNÉM vydání Olomouckého deníku vždy v sobotu.
4. dubna si tam můžete přečíst o HASIČÍCH z TROUBELIC