„Děda byl u hasičů a stal se velitelem. Oba moji rodiče jsou hasiči, starší bratr, já i přítelkyně mého dvojčete a možná i nejmladší přírůstek Kryštof se jím nakonec stane. Jen moje dvojče je zarytý fotbalista," prozrazuje třicetiletý náměstek starosty Sboru dobrovolných hasičů v Troubelicích Petr Bartuněk (na snímku níže vpravo).

Petr Bartůněk, SDH TroubeliceJeho dědeček hasičskou historii Bartuňkových odstartoval, tatínek pak v započaté tradici přirozeně pokračoval.

„Táta začal chodit do sboru, když mu bylo sedm, tehdy do mládežnického družstva. Trénovali, jezdili po soutěžích a tenkrát ho nejspíš chytla požárnická činnost za srdce. Až byl starší, začal soutěžit za dospělé, jako strojník vstoupil do výjezdové jednotky, které byl nakonec i velitelem. Po letech ale loni s funkcí velitele skončil," vysvětluje mladý muž.

Práci by prý zvládl, ale narodilo se mu vnouče, a tak chtěl víc času věnovat jemu.

„Zůstal hasičem, ale cítil, že s vnoučetem netráví tolik času, kolik by chtěl, proto funkci velitele předal," vysvětluje Petr Bartuněk a dodává, že o otcově odchodu se ve vesnici živě mluvilo. Táta i přesto část nově získaného volného času dále věnuje přípravě mladých na soutěže," popisuje náměstek starosty.

Spousta práce dotažená do konce

Kromě toho se mu líbilo, jak pracují a že jsou vidět.

„Hasiči jsou nejvýraznější složkou v obci. Podílíme se na společenském dění asi největším dílem. Pokud na oplátku něco potřebujeme my, obec nám vždy vyjde vstříc.

„Vždycky se mi líbilo, že hasiči jsou schopni zastat spoustu práce, kterou vždy dotáhnou do konce," vyjmenovává klady Petr Bartuněk, který byl nedávno zvolen členem Výkonného výboru Okresního sdružení hasičů Olomouc, je aktivním troubelickým hasičem osm let.

Všichni jsme hasiči

Do vstupu ho nikdo nenutil. Po vzoru rodičů to pro něj byl přirozený krok.

„Když jsem byl ještě dítě, zvažoval jsem vstup do nějakého z místních spolků. Nebyl jsem sportovně nadaný. Ve dvaadvaceti pak přišla nabídka trénovat mladé, na kterou jsem kývl," vzpomíná.

Rodinné nadšení změnilo Petru Bartuňkovi život, volný čas tráví převážně s hasiči.

„Rodiče byli zapálení do práce, především s mladými, a to díky tréninkům a častým soutěžím volné víkendy a dovolené nemáte. Takovou dobou odpočinku bych snad nazval jen stanování s dětmi, které musíte předem organizačně zajistit. Moje dvojče fandí fotbalu, ale rodiče, starší brácha a přítelkyně od dvojčete, všichni jsme hasiči. Táta by vám teď přiznal, že už přemýšlí nad tím, že až bude mít jeho vnuk správný věk, mohl by začít běhat kategorii přípravka," směje se Petr Bartuněk.

Pod hasičskou přilbou - seriál Deníku

SDH TROUBELICE

Sbor dobrovolných hasičů v Troubelicích u Uničova byl založený v roce 1882 a patří tak k těm starším sborům Olomoucka. K dnešnímu dni má 99 členů a z pořádaných akcí by se mohli pochlubit dětským dnem, hasičským odpolednem, dětskou soutěží a noční pohárovou soutěží.

Logo SDH TroubeliceTroubeličtí hasiči mají moderní zázemí a opravený areál, kde trénují požární sport děti i dospělí a kde se také odehrává většina kulturních akcí.

„Když jsme s výstavbou areálu začínali, pozemek bylo zorané pole, které nám darem věnoval jeden z našich hrdých členů. Díky snaze aktivních hasičů a vstřícných sponzorů sboru jsme během několika let areál vybudovali do podoby, kterou nám mohou jinde závidět," říká náměstek starosty Sboru dobrovolných hasičů v Troubelicích Petr Bartuněk.

Součástí sboru je i sportovní družstvo žen, mužů a veteránů.

Z historie výjezdů

Jednotka SDH v Troubelicích je od listopadu 2003 v kategorii JPO III a zabezpečuje výjezd družstva do deseti minut od vyhlášení poplachu.

28. 12. 1968 požár stodoly v Troubelicích, kde uhořelo sto zajíců

8. 12. 1985 požár zámku v Dlouhé Loučce, kde se skladovala obuv

9. 8. 1998 požár budovy pěstitelské pálenice v Troubelicích

13. 1. 2014 únik nebezpečných látek v Medlově. Šlo o únik čpavku v objemu přibližně 200 litrů, dva hasiči byli poleptáni na rukou

1. 12. 2014 hořelo v hospodářské části rodinného domu v Medlově. V době příjezdu jednotky byla už část střechy v plamenech a během zásahu tak bylo nutné rozebrat část střechy a zaplachtovat ji

Pod hasičskou přilbou - seriál DeníkuNový seriál Deníku Pod hasičskou přilbou vychází
v TIŠTĚNÉM vydání Olomouckého deníku vždy v sobotu.
11. dubna si tam můžete přečíst o HASIČÍCH z CHVÁLKOVIC