Na pondělním jednání o tom rozhodla rada města a komise odborníků.

Současný šéf divadla Josef Podstata odchází naopak právě do vedení Českého rozhlasu Ostrava a Olomouc.

Pavla Hekelu schválila komise jako nejvhodnějšího kandidáta.

Ve výběrové komisi zasedli mimo jiné předseda Asociace profesionálních divadel ČR Stanislav Moša, šéfdramaturg Divadla Na Vinohradech Jan Vedral či pedagožka a předsedkyně Teatrologické společnosti Tatjana Lazorčáková.

Podle slov náměstka primátora Jana Holpucha zná Hekela divadelní prostředí, což je pro něj jednoznačně přínosné.

„Pavel Hekela je bezesporu zkušeným manažerem, který dokáže navázat na úspěšné působení Josefa Podstaty," dodal Jan Holpuch.

V čele olomouckého studia ČRo, jež sídlí v budově na Horním náměstí přímo v sousedství divadla, stál Pavel Hekela třináct let.

Působil také jako herec a režisér v divadlech v Šumperku, Českých Budějovicích a právě Olomouci. Do mediální sféry odešel v roce 1993.

Vrátit divácky vděčné činohry

Nově jmenovaný ředitel první olomoucké scény neplánuje teď podle svých slov v divadle nějaký průvan ve vedení i programu. 

„Pokud jde o repertoár již zahájené sezóny, nemám v úmyslu do ní zasahovat, nechci měnit personální složení, a to včetně pozic šéfů souborů, které jsou obsazeny kvalitně," uvedl Pavel Hekela.

S určitými změnami ale počítá v následující sezóně. Repertoár by podle něj měl být nastaven divácky atraktivně, přitom však nikoliv na základě podbízivé komerce.

„Velmi rád bych do hlediště vrátil určitý segment diváků, který v minulosti postupně ubýval. Existují divácky vděčné činohry, které zde už dlouho nebyly představeny, například některé Shakespearovy komedie," vysvětloval Pavel Hekela své plány.

„Je třeba vzít v potaz také to, že jsme městem univerzitním, a pokusit se v rámci repertoáru vyjít vstříc i studentům," doplnil nastávající ředitel Moravského divadla. 

SOUVISEJÍCÍ: Odcházející šéf Podstata: Využil jsem zajímavé nabídky

Odcházející ředitel divadla Josef Podstata
odpoví ON-LINE… Ptejte se