K odchodu z funkcí vedly oba zkušené záchranáře osobní důvody.

Alespoň tak se o konci angažmá ve vedení krajské záchranky a shodám nebo spíše neshodám s představiteli zřizovatele vyjadřují oficiálně.

Podle náměstka hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Fischera (ČSSD) již krajská rada vzala rezignaci ředitele na vědomí a poohlíží se po náhradě.

„Rozhodl jsem se tak z osobních důvodů. Končím k 31. červenci," sdělil odstupující ředitel Ivo Mareš a olomoucký zastupitel za ODS.

Rezignaci podal 7. května. Ve funkci končí po jedenácti letech.

„Z vážných osobních důvodů. Více to nechci komentovat," dodal.

Potvrdil, že ve funkci již skončil jeho náměstek pro přednemocniční neodkladnou péči Jan Weinberg.

„Také z osobních důvodů," sdělil Mareš s tím, že nástupce již byl vybrán.

„Nechci to nijak komentovat. K odchodu z funkce mne vedly osobní důvody," řekl Weinberg k rezignaci, kterou podal na konci loňského roku.

"Věc je poměrně standardní"

Zdravotnická záchranná služba je příspěvkovou organizací přímo řízenou Olomouckým krajem. Vyhrotily se neshody?

Ke spolupráci s krajem a kompetentním náměstkem se záchranáři nechtěli vyjadřovat. Ani kraj nepojmenoval nic konkrétně.

„Věc je poměrně standardní. Rada vzala na vědomí rezignaci ředitele zdravotnické záchranné služby a uložila mi vypsat výběrové řízení pro tuto pozici, což se stane v nejbližších dnech," reagoval Fischer.

Zajímal se o důvody odchodu zkušených lidí z vedení záchranky?

„Pokud vím, tak pan doktor Jan Weinberg, kterého si velmi vážím, se rozhodl, že pozici jednoho z náměstků ředitele záchranky už vykonávat nechce. Co se týče pana doktora Mareše, předložil rezignaci z osobních důvodů, které mi nepřísluší nějak komentovat a ani jsme to nijak nerozebírali," uvedl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví.

Brázdil: Jsou potřeba změny

K tomu, jak fungovala spolupráce, sdělil: „Pan ředitel Mareš byl ředitelem 11 let a z důvodů, které zná nejlépe on sám,se rozhodl už tuto funkci dále nevykonávat."

Jan Weinberg zůstal na záchrance jako výjezdový lékař. Stejně tak Ivo Mareš ze zdravotnické záchranné služby neodchází.

„Rezignaci podal s tím, že nadále zůstane řadovým lékařem zdravotnické záchranné služby," uvedl Fischer. Mareš to potvrdil.

Jeden z nejdéle sloužících záchranářů Milan Brázdil (ANO) věří, že změna ve vedení bude ku prospěchu záchranky. S odcházejícím ředitelem měl spory.

„Problémy na záchrance samozřejmě jsou. Je potřeba změnit řadu věcí," reagoval.

Mareš: Je ve vynikající kondici

Podle Ivo Mareše je záchranka v dobré kondici.

„Je stabilizovaná jak po stránce finanční, tak po stránce vybavenosti. Myslím si, že je ve vynikající kondici," hodnotil aktuální stav.

Ani kraj nemluví o konkrétních problémech.

„Garantem činnost zdravotnické záchranné služby je Olomoucký kraj a ten nedopustí, aby nefungovala dobře," uvedl náměstek Fischer.

„Žádný manažer není nenahraditelný, nenahraditelní jsou ti lidé, kteří tuto náročnou práci dělají denně a snaží se ji dělat dobře," poznamenal.