Vašek byl v minulosti také ve stavební společnosti, kde ho postihly dvě exekuce (nyní je firma v likvidaci). Jeden z tehdejších zákazníků firmy by rád dostal zpět zhruba sto tisíc za neodvedenou práci.

Vašek měl podle výpisů z internetové verze obchodního a?živnostenského rejstříku několik firem. V roce 2000 si založil živnost na zprostředkovatelskou činnost a na pořádání kulturních akcí a kurzů pro modelky (obě aktivity zanikly letos v červnu).

V roce 2002 se stal společníkem stavební firmy Moravia Construct. Ten samý rok rozhodl Okresní soud v Olomouci o exekuci jeho obchodního podílu ve výši zhruba jedenácti tisíc korun. Na toto období nerad vzpomíná jeden z?klientů Moravia Construct.

„V roce 2003 jsme si objednali u stavební firmy práce na domě. Komunikoval s námi Milan Vašek. Práci neodvedl a vybral si zálohy. Dluží nám asi sto tisíc. Po poradě s exekutorem jsme se rozhodli dál peníze nevymáhat. Řekl, že by nás to stálo další peníze a?stejně bychom částku nevysoudili,“ řekl muž, jehož rodina si nepřála zveřejnit své jméno do médií.

Vašek také činnost v Moravii Construct na čas přerušil, ale zase se do ní jako společník vrátil. V roce 2007 čelil exekuci ve výši 23 tisíc ve prospěch Finančního úřadu v Olomouci. V témže roce jej Krajský soud v Ostravě jmenoval likvidátorem firmy.

Ke svým podnikatelským aktivitám se Vašek nemohl vyjádřit, protože má buď vypnutý telefon, nebo jej nezvedá. V Arden reality zastával funkci generálního ředitele.

Začátkem listopadu připustil, že firma dluží zhruba 23 milionů.

VÍCE: Vše vrátíme, tvrdí realitka, která dluží lidem miliony

„Policie prověřuje osmnáct trestních oznámení, kdy nevyplacená částka klientům realitní kanceláře Arden činí zatím 9,94 milionu korun,“ řekl Stanislav Sobol ze severomoravské policejní správy, která případ vyšetřuje.

„Ve všech těchto případech kupující řádně a včas složili peníze na účet realitní kanceláře, která je však po odečtení provizí nepoukázala na účet prodávajícího,“ řekl policista Sobol.

„Ve třech případech nevrátila realitní kancelář kauci, když klient – prodávající – odstoupil od zprostředkovatelské smlouvy,“ dodal. Vašek na tiskové konferenci začátkem listopadu sliboval, že se bude snažit, aby firma svým závazkům dostála.

„Pracujeme na revitalizačním plánu pomocí akciové společnosti. Máme situaci lépe pod kontrolou pomocí úschov,“ řekl tehdy Vašek a?dodal, že chystá trestní oznámení na několik bývalých zaměstnanců. Od té doby však nebere telefon.

„Není mi zatím známo, že by Milan Vašek podal trestní oznámení na své bývalé zaměstnance. Naopak oni trestní oznámení podali,“ podotkl k tomu policista Sobol.

Po Arden reality požaduje nemalé peníze i její českobudějovická pobočka, která převzala na základě franchisové dohody (viz šedý rámeček) před půl rokem jméno realitní kanceláře Arden.

„Smlouvu jsme uzavřeli v dubnu a bylo v ní uvedeno, že pokud bude mateřská firma v konkurzu nebo insolvenčním řízení, vyplatí nám pokutu dva miliony korun. Ze začátku probíhalo vše bez problémů. V posledním období však přestali plnit dohodnuté funkce, neexistovala právní pomoc a nekomunikovali s námi. Nedávno jsme odstoupili od smlouvy. Dluží nám dva miliony (Arden reality je nyní v insolventním řízení, pozn. red.) a pět tisíc eur, které jsme poslali do úschovy. Také nějaké daně z převodu nemovitostí,“ řekl Miroslav Kalina, společník firmy Sanigroup z Českých Budějovic, která na základě franchisingu převzala jméno a know how Arden reality.

Každý měsíc za to platila 80 tisíc korun. „Slyšeli jsme reklamu na Arden v rádiu a řekli jsme si, proč to nezkusit. Bohužel to nevyšlo,“ dodal Kalina, jehož firma funguje už deset let.

SOUVISEJÍCÍ:

Arden. Realitní kancelář z Británie? Ano, ale

Co je to franchising

– odbytový systém, jehož prostřednictvím se uvádí na trh zboží, služby či technologie. Opírá se o úzkou a nepřetržitou spolupráci právně a finančně samostatných a nezávislých podnikatelů – franchisora a jeho franchisantů
– franchisor zaručuje franchisantům právo a zároveň jim ukládá povinnost provozovat činnost v souladu s jeho koncepcí? www.czech-franchise.cz