Také mnozí další lidé pracující v kasinech, hernách a barech zejména v Moravskoslezském kraji, ale třeba i v Hranicích, zažili loupežné přepadení, kdy jim některý z nyní obžalovaných mladíků mířil pistolí na hlavu. Sedm mužů, z nichž nejmladšímu bylo v době činu pouhých devatenáct let, stanulo tento týden před krajským soudem v Olomouci za loupeže. Celkem si v osmnácti různých podnicích přišli na více než 4,7 milionu korun.

Plynová pistole, pepřový sprej, šátek nebo kukla přes obličej a případně ještě kapuce přetažená přes hlavu – to byly hlavní rekvizity souboru loupeží, které mladíci páchali od dubna 2009 do konce července 2010.

Mířil mi přímo na hlavu

Do vyhlédnutých podniků se vydávali většinou po dvojicích a chovali se naprosto suverénně.

„Přišli kolem pěti hodin ráno, v baru se nikdo jiný nenacházel. Přes obličej a hlavu měli něco natažené. Jeden zakřičel Přepadení!. Mířil mi přímo na hlavu,“ vylíčil pracovník přepadené herny v Rožnově pod Radhoštěm. Pachatelům otevřel trezor a oni si kromě toho vzali i číšnický flek.

„Pak mi stříkli něco do očí, začalo to štípat. Když jsem myslel, že jsou pryč, zavolal jsem záchranku. Chtěl jsem volat i policii, ale na displej jsem pořádně neviděl,“ popsal muž. Podobně razantně vypadaly i další loupeže. Pachatelé většinou obsluhu donutili kleknout nebo lehnout na zem s rukama za hlavou a po svém řádění pod pohrůžkou zakázali volat policii. Výjimkou nebylo ani zahození mobilu nebo nastříkání spreje do očí.

Upřímně svého činu lituji

„Upřímně svého činu lituju. Dohnala mě k tomu tíživá životní situace,“ uvedl před soudem jeden z obžalovaných Tomáš Palušík, který má na svědomí jen jednu z loupeží. Odnesl si při ní v igelitce přes tři čtvrtě milionu korun. Ženám, které přitom ohrožoval zbraní, se omluvil dopisem i v jednací síni. Jeho obhájce pro něj žádal o trest při spodní hranici sazby, která je od 5 do 12 let. Pro další dva obžalované, Martina Holase a Vladimíra Hanzelku, by advokáti chtěli jen podmíněné tresty. Účastnili se totiž také jen jedné z loupeží, Hanzelka navíc pouze jako řidič, který ostatní na místo dovezl. Soudce Vladimír Hendrych o nich rozhodne zřejmě příští týden.

Naopak další z lupičů, Jakub Drastík, Pavel Michálek, Martin Hanáčík a Miroslav Jarabica si na konečný verdikt budou muset počkat déle. Mají na svědomí více loupeží a s výjimkou Jarabici, který si přišel na částku přesahující 560 tisíc korun, si každý z nich odnesl zhruba milionovou částku. Všichni obžalovaní se k činu přiznali.