Zprovoznění komunikace se nemohli dočkat místní, turisté ani podnikatelé, kteří počítají ztráty v milionech korun. Mezi prvními, kdo vyzkoušeli nově opravené úseky silnice, byli řidiči autodopravce Connex Morava.

Velké ztráty


Uzavření sedla se na tržbách Connexu podepsalo v řádech desetitisíců. „Žádné objížďky nám ztrátu nemohly nahradit, přes Ramzovou jezdí normální linky. Neobsloužili jsme Filipovice a Červenohorské sedlo,“ řekl vedoucí jesenické obchodní oblasti Connexu Václav Štětka.

Na otevření silnice čekali i podnikatelé v cestovním ruchu, kteří přes léto neměli komu nabídnout své služby. „Byla to příšerná bída,“ hodnotí letní sezonu majitelka apartmánů Červenohorské sedlo Lenka Nevřivová.

„Stavba se podepsala na turistickém ruchu v Jeseníkách. Zájem o ubytování byl v období, kdy jesenickou stranu ovládly stavební firmy, Červenohorské sedlo bylo neprůjezdné a návštěvníci hor byli odříznutí od možnosti pokračovat na Jesenicko, minimální. Ztráty na tržbách se v porovnání s jinými lety vyšplhaly na statisíce korun,“ tvrdí.

Finanční pohroma


Na rekonstrukci doplatil také hotel Červenohorské sedlo. Provozovatel ho z důvodu ekonomických ztrát raději zavřel a zaměstnance propustil. Hotel se znovu otevře na zimu. „Ekonomicky je to pro nás katastrofa. Jiné řešení ale nebylo, nemělo cenu provoz držet, když silnice byla zavřená a přijelo by k nám maximálně pár hostů,“ řekl ředitel hotelu František Halaxa.

Hodně obtížné období mají za sebou i firmy z Jesenicka, které kvůli rekonstrukci silnice musely posílat vozy s výrobky přes objízdné trasy. Milionové ztráty se podařilo snížit na minimum jen díky obrovskému tlaku Okresní hospodářské komory Jeseník.

Hospodářská komora dotlačila Ředitelství silnic a dálnic a krajský úřad k opravě silnice a podjezdu na Ramzovském sedle tak, aby bylo průjezdné pro většinu kamionů.

„Původně navrhovaná objízdná trasa přes Bruntál, Rýmařov a Šumperk by nám prodloužila cestu o více jak sto kilometrů. Jestliže kamion kostek stojí padesát tisíc a doprava do Prahy by se kvůli delší trase zdražila o deset tisíc korun, tak by nám zákazník zboží nevzal,“ řekl ředitel Slezského kamene Jiří Pelc.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika