Již několik let je obtěžuje hluk ze vzduchotechniky stávajících budov a dopravní zátěž spojená s provozem obchodního centra.

Obávají se, že po výstavbě Galerie Šantovka 2 se jejich životní podmínky ještě zhorší. Proto podali v rámci probíhajícího územního řízení námitky.

Podle stavebního úřadu jsou jediní, kdo ve stanovené lhůtě poslal k tomuto záměru připomínky.

Pískání a ulice zaskládaná auty

Do historického domu v Šantově ulici se Pavel Brtník přistěhoval v 90. letech minulého století. Zchátralý dům museli od sklepa až po střechu opravit.

„Zadlužili jsme se na desítky let, ale dělali jsme to hlavně pro naše děti. Těšili jsme se na klidné bydlení, protože v tehdejším územním plánu pro areál bývalého podniku Milo byla garantována převážně bytová zástavba. Z naší představy o příjemném bydlení ale moc nezbylo, protože v sousedství vyrostlo obrovské obchodní centrum,“ řekl Pavel Brtník, který zastupuje obyvatele domu v Šantově ulici číslo 10.

Právě jejich dům je směrem k nákupní galerii umístěn nejblíže, což v každodenním životě přináší spoustu negativních vlivů. Místní si stěžují na hluk ze vzduchotechniky, která je umístěná na střeše rozlehlých budov.

„Je to velmi nepříjemný pisklavý tón, který člověk pořád vnímá, nedá se na to zvyknout. Problémy jsou s parkováním. Zaměstnanci galerie odmítají platit za parkovné a tak je celá naše ulice automobily kompletně zaskládaná sedm dní v týdnu. Auta odstavují také na travnatých pásech a před kontejnery na odpad. Neprojede k nám ani sanitka nebo hasiči,“ popsal život v blízkosti obchodního centra Pavel Brtník.

Vstřícný krok investora? Pět let naší tvrdé práce

Obyvatelům jejich domu v minulosti hrozilo, že 77 metrů vysoká stavba Šantovka Tower vyroste jen 20 metrů od oken jejich bytů.

„To, že se mrakodrap nakonec přesunul dál, není žádný vstřícný krok investora, jak to nyní developer prezentuje v médiích, ale pět let naší tvrdé práce a vyjednávání s úřady. Museli jsme si najmout právníky, abychom neměli Tower tak blízko. Stálo nás to přes čtvrt milionu korun. Námitku jsme nyní podali také v rámci územního řízení na Galerii Šantovka 2. Obáváme se, že se naše životní podmínky po rozšíření stávajícího obchodního centra ještě zhorší,“ přiznal Pavel Brtník s tím, že jeho i sousedy nejvíce mrzel přístup tehdejšího vedení města.

„To mohlo vyhlásit stavební uzávěru v lokalitě a tím nás, občany, ochránit před finančně nákladným řízením s developerem až do vyřešení problémů s výškovými limity v územním plánu,“ je přesvědčený Pavel Brtník.

Spolu se svými sousedy požaduje, aby investor umístil hlučnou vzduchotechniku do vnitřních prostor rozlehlých budov a zajistil bezplatná parkovací místa pro zaměstnance obchodů.

Územní plán musí platit pro všechny

Lidé mají obavy z nárůstu dopravy v celé lokalitě i z průběhu stavebních prací a hlučné těžké techniky. Vadí jim, že průchozí zelený biokoridor, se kterým počítá platný územní plán na obou březích Mlýnského potoka, se podle záměru investora omezí jen na jeden břeh a levý už nebude průchozí, ale zastavěný až k vodě.

„To, co se tady chystá, opět není v souladu s územní plánem. Jsme přesvědčeni, že ten je závazný nejen pro občany, ale musí platit pro všechny bez výjimky. V Olomouci tomu tak bohužel není. V minulosti jsme podali námitky ke stavbě Galerie Šantovka, ale stavební úřad je všechny zamítl. Předpokládáme, že se k nim podobným způsobem postaví také nyní,“ míní Pavel Brtník.

Námitky ke Galerii Šantovka 2 i k výškové budově Šantovka Tower bylo možné podávat v rámci územního řízení jen do 28. února. Stavební úřad ve stanovené lhůtě obdržel jednu námitku k rozšíření nákupní galerie.

„Sepsali ji vlastníci bytů v Šantově ulici. Pokud se týká Šantovky Tower, podalo námitku pouze město Olomouc,“ řekl mluvčí magistrátu Michal Folta.

S připomínkami k oběma investičním záměrům se nyní musí vypořádat stavební úřad. 

Námitky proti stavbám u OC Šantovka

Šantovka Tower – Námitku podalo město Olomouc, protože výstavbou budovy vysoké 77 metrů by mohlo dojít k ohrožení hodnoty, jakou je historické jádro města. Vedení města považuje za důležité, aby o výšce budovy Šantovka Tower rozhodlo zastupitelstvo po zvážení všech souvislostí v rámci rozhodování o vydání změny číslo II. územního plánu. Ve změně územního plánu č. II, která má obnovit soudem zrušenou výškovou regulaci, je však výšková hladina pouze v rozsahu 19 až 23 metrů. Politici nyní čekají na vyjádření ministerstva kultury. To jim v lednu sdělilo, že bude přehodnocovat stanovisko ke změně územního plánu č. II. Výsledek je možné očekávat nejdříve v dubnu. (tau,mak)

Galerie Šantovka 2 – Námitku podali obyvatelé historického domu v Šantově ulici číslo 10. Obávají se, že po rozšíření současného obchodního centra vzroste dopravní zátěž v celé lokalitě a zvýší se hluk ze vzduchotechniky umístěné na střechách budov. Galerie Šantovka 2 zahrnuje 80 obchodních jednotek na ploše 23 300 metrů čtverečních obchodních prostor a divadlo o kapacitě 500 míst. Objekt bude mít čtyři podlaží, jedno bude podzemní. Druhé nadzemní podlaží bude propojeno se současnou nákupní galerií přemostěním, které překlene Mlýnský potok a tramvajovou trať. Střešní parkoviště má mít kapacitu 217 míst, v suterénu bude 355 míst a na povrchovém parkovišti dalších 48 míst. (mak)