„V tuto chvíli máme dvě povolení na instalace. Jsou to Andělé moří, což jsou manty, které se právě teď instalují v Opletalově ulici, a dále Záchranné čluny. Ty by měly být umístěny na hradby v Bezručových sadech pod parkánovými zahradami,“ přiblížil v úterý odpoledne vedoucí odboru kultury olomouckého magistrátu Radim Schubert.

Kovové objekty v parku na hradbách budou zajímavě nasvíceny. Instalovány by měly být během 14 dní.


Nahrává se anketa ...

Další objekt nesoucí název Trůn by se mohl objevit na Václavském náměstí vedle katedrály.

Trůn, který by se mohl v rámci festivalu Sculpture line objevit na Václavském náměstí vedle katedrály.Trůn, který by se mohl v rámci festivalu Sculpture line objevit na Václavském náměstí vedle katedrály.Zdroj: MmOl

Originální umělecká díla budou moci Olomoučané a turisté obdivovat do 30. září příštího roku.

Do unikátního projektu se Olomouc zapojila již v roce 2018. Tehdy přizdobila jezírko ve Smetanových sadech populární Velká žlutá chobotnice, jak své dílo nazval autor Viktor Pauš. Spolu s rozměrným hlavonožcem se v parku objevila obří žraločí ploutev vystupující z trávníku. Chobotnice opustila Olomouc letos v květnu, aby oživila veřejný prostor jinde v Česku.

Chobotnice z olomouckých Smetanových sadů před pár dny připlula do Dolních Břežan, kde byla instalována v rámci sochařského festivalu Sculpture line 2023.
Chobotnice odplula z parku jinam. Olomouc brzy ozvláštní nové sochy

V dalších ročních přehlídky, která představuje sochy a výtvarné objekty předních domácích i mezinárodních tvůrců „pod širým nebem“, přímo v ulicích města, následovaly třeba Stvůra sochaře Jana Dostála v Rudolfově aleji nebo bronzové sochy lidoopů u vstupu do Smetanových sadů.

Vizualizace proměny parku pod letním kinem v Olomouci
Velká proměna parku u Dobrovského. Takto to má vypadat pod letňákem