„Letos slavíme desátý ročník projektu Sculpture Line, který je již celoroční, takže lidé se mohou těšit z instalací a soch po celý rok. V Olomouci se nyní doplňují dvě: Záchranné čluny a velké dílo s názvem Klid,“ uvedl ředitel festivalu Ondřej Škarka.

V noci budou svítit

Záchranné čluny navržené vizuálním umělcem Johannesem Pfeifferem představují pět objektů umístěných na zeď hradeb v Bezručových sadech, pod Parkánovými zahradami Univerzity Palackého.

Během pátečního dopoledne se tyto „lodě“ vysoké dva metry podařilo šetrně ukotvit vruty do hradební zdi, do spár mezi kameny.

Ilustrační foto
Olomouc čeká extrémní víkendová jízda. Nevídaná nálož festivalů a slavností

„Čluny mají neonovou barvu, jsou výrazné i ve dne, v noci budou nasvíceny ultrafialovým světlem. Bude to mít zajímavý efekt, pro kolemjdoucí to bude atraktivní,“ zval zájemce Ondřej Škarka.

V přednádražním prostoru v Jeremenkově ulici je instalováno rozměrné dílo nesoucí název Klid. Skládá se ze spojených kovových barelů a autorem exponátu je Ladislav Sabo.

Trůn sochaře Antonína Kašpara byl z olomouckého Václavského náměstí přesunut na prostranství u kostela sv. Mořice.
Obří trůn u sv. Mořice budí pozornost. Jedná se o klavírech na náměstí

V rámci jubilejního ročníku přehlídky již oživuje Olomouc, konkrétně prostranství u kostela svatého Mořice, obří dílo s názvem Trůn sochaře Antonína Kašpara. V Opletalově ulici plují nad hlavami procházející lidí Andělé moří, kovové manty autora Michala Trpáka.

Andělé moří plují nad hlavami lidí v Opletalově ulici. Do Olomouce zavítal další ročník přehlídky Sculpture Line, 17. října 2023
V centru Olomouce se vznášejí obří manty. Další sochy přibudou, budou nasvícené

Do projektu Sculpture Line se Olomouc zapojila již v roce 2018. Tehdy přizdobila jezírko ve Smetanových sadech populární Velká žlutá chobotnice, jak své dílo nazval autor Viktor Pauš.

Spolu s rozměrným hlavonožcem se v parku objevila obří žraločí ploutev vystupující z trávníku. V dalších ročních přehlídky, která představuje sochy a výtvarné objekty předních domácích i mezinárodních tvůrců „pod širým nebem“, následovaly třeba Stvůra sochaře Jana Dostála v Rudolfově aleji nebo bronzové sochy lidoopů u vstupu do Smetanových sadů.