„Mají v tom pěkný binec a přiznala to i samotná pošťačka. Donesla ty formuláře o čtyři dny později, než měla,“ řekla Anna Čtvrtlíková z Olomouce.

Někteří lidé dosud nedostali do schránek ani letáček s dobou příchodu sčítacího komisaře, za některými zase nepřišel v předeslaném termínu, do jiných domácností naopak přišli bez ohlášení.

Někteří na komisaře čekají stále marně. Roznos formulářů končí příští pátek. Lidé se obávají pokut kvůli tomu, že nebudou mít sčítací formuláře a tedy je nebudou moct ani odevzdat.

„Kdepak, ani letáček, ani komisař se tu neukázal. Budu si asi muset pro ty formuláře sama dojít. Být starým člověkem, tak budu pěkně naštvaná,“ řekla Hana Benešová, která bydlí v podnájmu na Gorazdově náměstí v Olomouci.

Sedmdesátiletý senior z obce nedaleko Olomouce naštvaný rozhodně je.

„To si jako mám proto jet do města? Vždyť nemůžu chodit. Měl přijít už minulý čtvrtek. Tady na poště mi to nedají. Za co jsou ti lidé placení, když nedělají svoji práci tak, jak by měli? Je to hrůza, nehledě na to, že je každému po tom, jestli mám doma dvě nebo jednu televizi, víte co,“ namíchnul se penzista, který si však nepřál uvést ani jméno své ani místo bydliště.

Nedokáží nám poradit

Další lidé si stěžují i na to, že jim komisaři nedovedou řádně poradit.

„Ptal jsem se, co tam mám vyplnit, když budu v ten rozhodný okamžik na noční v práci? Usmála se a nic mi k tomu neřekla. Byla to sice pěkná ženská, ale to je tak vše. Naštěstí jsem pochopil sám, že ve formuláři chtějí vědět bydliště a ne výskyt v onen daný okamžik při půlnoci z 25. na 26. března,“ poznamenal třiatřicetiletý David Kvapil.

Podle České pošty (ČP) i Českého statistického úřadu je však ještě čas na to, aby se ke všem občanům dostaly formuláře potřebné pro Sčítání lidu, domů a bytů 2011 (SLDB 2011).

„Roznos formulářů prostřednictvím sčítacích komisařů končí 25. března. Opakuji, že lidé mají možnost v případě jakýchkoli problémů využít informační linku 800 87 97 02, která je v provozu denně od 8 do 22 hodin do 20. dubna,“ uvedl Ondřej Kubala, mluvčí projektu SLDB 2011.

Pokud lidé nedostanou formuláře prostřednictvím sčítacích komisařů, mohou si je vyzvednout na takzvaném sběrném místě.

Formuláře si lze vyzvednout osobně

Pro olomoucké městské části Bělidla, Chomoutov, Droždín, Klášterní Hradisko, Lošov, Nedvězí, Nemilany, Nový Svět, Pavlovičky, ale i obce Křelov, Skrbeň a Samotišky je na poště na olomouckém Horním náměstí.

Obyvatelé Chválkovic, Hejčína, Hodolan, Holice, Lazců, Neředína, Nové Ulice, Nových Sadů, Povlu, Slavonína, Řepčína a Svatého Kopečka mají kromě pošty na Horním náměstí možnost zajít přímo do sídla Českého statistického úřadu v olomoucké ulici Dr. Milady Horákové.

„Sběrná místa jsme vybrali na základě takových kritérií, aby splnila přísná bezpečnostní opatření manipulace a uskladnění formulářů, obsahujících vysoce citlivé osobní údaje. Na sběrné místo se však lidé budou obracet až v případě, že jim nebude vyhovovat žádný z termínů návštěvy sčítacím komisařem. A budou si poté chtít své formuláře vyzvednout osobně. Učinit tak mohou do čtvrtka 14. dubna. Jde například o občany, kteří jsou v době roznosu formulářů v zahraničí,“ uvedla Marta Selicharová, mluvčí ČP.

Kompletní seznam obcí a jejich sběrných míst najdou zájemci na stránkách http://komisari.scitani.cz.

Lidé se bojí pokuty

Ovšem mezi lidmi panují podobné názory, jako byl sedmdesátiletého seniora. Zvláště starší občané nechtějí nikam chodit, ale zároveň se obávají případné pokuty.

„Pokud vám stát nezvládne doručit sčítací formuláře předepsaným způsobem, nemůže vám pak dát ani žádnou pokutu. Ale pozor, to se netýká případů, kdy si lidé zcela záměrně formuláře odmítají od komisařů převzít,“ uzavřel Kubala.