Oceněni byli například rakouský politik a politolog Erhard Busek, politik Karel Schwarzenberg, slovenská diplomatka Magdaléna Vášáryová, hudebník a politik Michael Kocáb, ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský či Zdena Mašínová.

Oceněním významných osobností společenského, politického a kulturního vývoje se univerzita rozhodla vyjádřit vděčnost a poděkování za jejich aktivity při budování demokracie.

Rektor Jaroslav Miller uvedl, že olomoucká univerzita je označována za „nejvíce havlovskou univerzitu“.

„Většinou to bylo myšleno pejorativně, ale mě to stejně zahřálo u srdce. Protože pořád zdvořile, tvrdošíjně a zcela idealisticky lpíme na jednotném cíli: Že pravda a láska musí zase jednou zvítězit,“ uvedl Miller.

30. výročí pádu Berlínské zdi si připomněli lidé v Olomouci malováním symbolů, vzkazů a obrázků na betonové ohrazení mezi areálem Korunní pevnůstky a botanické zahrady.
V Olomouci vznikla „Berlínská zeď“. I ona půjde k zemi

Slovenská diplomatka vybídla k tomu, aby se při hodnocení 30 let jen nevzpomínalo, ale lidé by si také měli klást otázky, nakolik se podařilo využít od listopadu 1989 potenciál, který jsme měli. I při kritickém hodnocení minulosti by se podle Vášáryové nemělo zapomínat, k jak zásadní společenské změně v tehdejším Československu došlo.

„Stále považuji výsledek událostí z listopadu 1989 za velký zázrak pro vás, ale především pro mou vlast, pro Slovensko,“ řekla Magdaléna Vášáryová.

Pamětní medaile za zásluhy o rozvoj demokracie získali Erhard Busek (rakouský politolog, historik a politik), Tomáš Hradílek (signatář Charty 77, exministr vnitra), Jaroslav Hutka (hudebník a písničkář), Josef Jařab (první polistopadový rektor UP, bývalý senátor), Věra Jourová (eurokomisařka, exministryně pro místní rozvoj), Michael Kocáb (skladatel, hudebník, aktivista, politik), Zdena Mašínová (sestra bratří Mašínů, dcera Josefa Mašína, držitelka Řádu TGM), Šimon Pánek (ředitel organizace Člověk v tísni, aktivista během sametové revoluce, člen Občanského fóra), Ivana Plíhalová (olomoucká herečka), Karel Schwarzenberg (politik, exministr zahraničí), Anna Šabatová (veřejná ochránkyně práv, signatářka Charty 77), Magdaléna Vášáryová (slovenská politička a diplomatka), Eliška Wagnerová (právnička, soudkyně, politička) a Michael Žantovský (ředitel Knihovny Václava Havla).

30 let svobody! A jak dál? Debata v olomoucké Pevnosti poznání
30 let svobody! A jak dál? Deník v Olomouci moderoval velkou debatu