A mnohdy pak dává civil Ivan Kyselý vysoce postavenému policistovi pokyny, co má v daném vyšetřování následovat, jaké kroky má policie podniknout.

Takto vypadal podle usnesení o zahájení trestních stíhání v kauze Vidkun, které zveřejnil server E15.cz, scénář nejméně 45 schůzek, ke kterým mezi Ivanem Kyselým a Karlem Kadlecem docházelo přinejmenším od konce července 2014.

Během nich se podle kriminalistů začala zaplétat síť korupce v Olomouckém kraji, která pojila policisty, podnikatele a politiky.

„Místa schůzek se lišila od bydlišť či pracovišť uvedených osob. V těchto okolnostech policejní orgán spatřuje jednoznačně prvek konspirace," je uvedeno v usnesení.

Rozsáhlá síť informátorů

Na povrch se dostaly pravděpodobné klientelistické vazby v polovině října.

Podle dokumentu panovala mezi jednotlivými aktéry takzvané kauzy Vidkun hierarchie.

Nejvýše v ní pravděpodobně stál právě Ivan Kyselý, kterého protikorupční útvar označil jako organizátora korupce, jenž se zároveň účastnil zneužití pravomoci úřední osoby.

Hrozí mu proto v případě prokázání viny tři až deset let vězení či propadnutí majetku stejně jako Karlu Kadlecovi obviněnému ze zneužití pravomoci a také přijetí úplatku.

Ze zjištění kriminalistů plyne, že si Karel Kadlec vytvořil rozsáhlou síť svých „informátorů".

Většinu detailů o probíhajících trestních řízeních získával podle všeho od podřízeného Radka Petrůje, vedoucího odboru hospodářské kriminálky Olomouckého kraje.

Ten jeho příkazy nejspíš nekriticky přijímal, ačkoli tušil, že se podílí jako spolupachatel na vynášení neveřejných informací. Za to může jít do cely na deset let.

Zmiňují Majora i Langera

Úplatek měl Karlu Kadlecovi nabídnout další obviněný, hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

Ten čelí případnému jednomu roku až šesti letům vězení za podplácení.

Čtveřice zúčastněných obvinění popírá, o čemž svědčí podání stížností proti zahájení trestního řízení. Všechny nedávno Nejvyšší soud zamítl.

Informace podle Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který Vidkun vyšetřuje, putovaly od Ivana Kyselého k dalším lidem.

Dokument zmiňuje obviněného Jiřího Rozbořila nebo nestíhané osoby, náměstka olomouckého primátora Martina Majora či bývalého ministra vnitra Ivana Langera.

Informace o trestních řízeních pak civilní osoby pravděpodobně využily „ke svému prospěchu a ke škodě jiných".

Schůzky na kole

V usnesení se kromě toho píše, že Karel Kadlec shromažďoval zprávy od dalších státních orgánů, například od Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování či olomoucké pobočky Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Její vedoucí Tomáš Uličný byl původně ze strany ÚOOZ v souvislosti s kauzou Vidkun také vyšetřován.

Řady loajálních lidí prý chtěl Karel Kadlec rozšiřovat. Prosazoval podle spisu do budoucna na post šéfa brněnské GIBS Radomila Cikryta ze služby kriminální policie Šumperk.

Že skupině začali na paty šlapat vyšetřovatelé, plyne například z opatrnosti zúčastněných.

Navrhují třeba, že se budou scházet na kolech, protože tím by snížili riziko odposlechu.

Jaké záležitosti aktéři podle vyšetřovatelů probírali?

1. kauza Králík

Trestní řízení proti Jaroslavu Králíkovi pro poškozování zájmů EU

Karel Kadlec měl Ivanu Kyselému sdělovat podrobnosti o vyšetřování. Trestní stíhání nakonec nemělo být zahájeno.

Jenomže vzápětí dává Karel Kadlec Radku Petrůjovi pokyny, aby „zajistil za každou cenu rozhodnutí o zahájení trestního stíhání v konkrétním termínu".

Policista pověřený vyšetřováním případu přitom původně chtěl věc odložit.

2. kauza Hany Kaštilové Tesařové

Trestní řízení kvůli zneužití pravomoci veřejného činitele

Bývalá olomoucká radní za ČSSD Hana Kaštilová TesařováPřípad, ve kterém se bývalá radní za ČSSD Hana Kaštilová Tesařová (na snímku vpravo) měla dopustit zneužití pravomoci veřejného činitele v době, kdy působila na olomouckém magistrátu.

Karel Kadlec řekl Ivanu Kyselému podrobnosti o vyšetřování.

Podnikatel měl kriminalistovi dát pokyn, aby ženě nabídli vyšetřovatelé institut spolupracující obviněné „s cílem získat další informace o trestní činnosti na Magistrátu města Olomouce".

Okresní soud v Olomouci nakonec Hanu Kaštilovou Tesařovou zprostil obvinění.

Verdikt ale není kvůli podanému odvolání pravomocný, případem se bude zabývat krajský soud.

Reakce Hany Kaštilové Tesařové na skutečnost, že měl policista Kadlec vyzrazovat podrobnosti o jejím případu a ovlivňovat jej:

„V souvislosti s kauzou Vidkun jsem byla vyslýchána jako svědkyně. Už od začátku, když jsem působila jako náměstkyně, mi připadalo, že celá věc není standardní. Jako laik jsem nebyla schopna to zcela posoudit. Když se ale moje tušení potvrdilo, byla to pro mě satisfakce, že se na vše přišlo. Pokud se prokáže, že si takto zahrávali s osudy lidí, budu kvitovat, že se právní řád a policie doberou k nějakému závěru a viníci budou potrestáni."

3. kauza aquapark

Olomoucký akvaparkTrestní řízení kvůli porušení povinnosti při správě cizího majetku

Karel Kadlec měl Ivanu Kyselému uvolnit informace o vyšetřování, údajně na pokyn Ivana Kyselého tak, aby se to „negativně nedotklo" hejtmana Jiřího Rozbořila.

V tomto kontextu se nejspíš Ivan Kyselý dozvěděl i kroky, které následovaly v řešení kauzy.

4. kauza HC Olomouc

Trestní řízení o porušování povinností při správě cizího majetku

Karel Kadlec na schůzce pravděpodobně upozornil Ivana Kyselého, že policie se na základě anonymního oznámení zabývá zneužitím dotací na podporu mládežnického hokeje na jiné účely.

5. kauza závodiště Lazce jezdecký areál

Trestní řízení týkající se okolností poskytnutí dotace na výstavbu areálu

Equine Sport Center OlomoucHejtman Jiří Rozbořil údajně chtěl ovlivnit vyšetřování kolem jezdeckého areálu Lazce v Olomouci, kvůli čemuž inicioval schůzku s podnikatelem Ivanem Kyselým.

Ten jej měl dle usnesení odkázat na policistu Karla Kadlece. Jemu pak, tvrdí ÚOOZ, nabídl politik úplatek, který měla uhradit osoba přímo spjatá s trestním řízením.

Jiří Rozbořil dříve deklaroval, že se kriminalisté z ÚOOZ opírají o větu u piva. To však zpráva vyvrací.

„I v případě korupční nabídky ze strany hejtmana Jiřího Rozbořila vůči Karlu Kadlecovi byla i tato nabídka dvakrát opakována a Jiří Rozbořil na této nabídce trval se slovy, že se nebude nikoho doprošovat a že když někdo někomu ušetří částku 30 milionů korun, tak musí dostat odměnu," stojí v usnesení.

6. kauza Brisuda Vocabolario

Podezření ze zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby

Případ se měl týkat uvolňování informací neoprávněným osobám v souvislosti s vyšetřováním společnosti Vocabolario a Jakuba S., který je bratr Reginy S., životní partnerky Milana Pospíška, někdejšího ředitele celorepublikového Úřadu kriminální policie a vyšetřování.

Karel Kadlec nejspíš pověřil Radka Petrůje, aby tyto informace dohledal. Pak se podle usnesení dostaly k Milanu Pospíškovi. Ten těsně po vypuknutí kauzy na post rezignoval.

Karel Kadlec podle všeho oznamuje Ivanu Kyselému detaily o průběhu vyšetřování případu.

8. kauza Tesco SW

Prověřování podezření zločinu spáchání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě

Josef Tesařík, majitel společnosti TESCO SW a.s.,Karel Kadlec má údajně přinést Ivanu Kyselému aktuální informace o připravovaném zahájení trestního stíhání. Tesco SW je softwarová společnost podnikatele Josefa Tesaříka (na snímku vpravo), který je bratrem senátora Martina Tesaříka (ČSSD).

Reakce Josefa Tesaříka na skutečnost, že měl policista Kadlec vyzrazovat podrobnosti o jeho případu:

„Vůbec nevím, že je případ nějak spojen s kauzou Vidkun. Pana Kyselého jsem nikdy v životě nepotkal, stejně jako pana Kadlece nebo Petrůje. Vůbec je neznám. Proč se o případ zajímali, netuším. Vůbec nevím, k čemu by jim podrobnosti byly. V této věci mě jako svědka v kauze Vidkun nikdo nevyslýchal."

9. Kauza Šternberk

Karel Kadlec měl Ivanu Kyselému prozradit, že pověřil Radka Petrůje, aby učinil kroky pro trestně právní důsledky vůči představitelům šternberské samosprávy v reakci na zpronevěru peněz z místních parkovacích automatů.

Částku 650 tisíc možná zpronevěřil bývalý šéf místních strážníků Pavel Pospíšil.