Právě v těchto místech se v pondělí od 18 hodin uskuteční koncert Sbohem, pane ministře, který podpoří petici na odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD).

Na pódiu zahrají a zazpívají Dagmar Pecková, David Koller Band s Bárou Polákovou, Tata Boys, Nylon Jail, ASPN Jana Spáleného a David Stypka s Bandjeez.

„Účast potvrdili všichni. Akce proběhne i za nepříznivého počasí, ale odpoledne se už má vyjasnit, takže by během koncertu pršet nemělo,“ řekl mluvčí muzea Tomáš Kasal.

V průběhu koncertu vystoupí s krátkým projevem známé osobnosti z řad signatářů petice proti Staňkovi, například ředitel Centra současného umění DOX Leoš Válka.

Vstup zdarma

Vstup je zdarma, do areálu přístupného z Kačení ulice se vejde několik stovek návštěvníků.

„Dbáme i na bezpečnost. Jakmile bude kapacita naplněna, nebudou další zájemci vpuštěni dovnitř,“ upozornil Kasal.

Zem uprostřed areálu je zpevněná, kdo však bude vystoupení sledovat více ze strany a nebo si bude potřebovat odskočit na jednu z mobilních toalet, musí počítat i s rozmočeným terénem. Nic co by mělo příznivce kvalitního kulturního zážitku odradit.

Koncert organizuje olomoucké Muzeum umění symbolicky v místě, kde vznikne Středoevropské fórum. Právě vykupování údajně předražených pozemků, na níž by budova stála, bylo důvodem odvolání z funkce ředitele muzea Michala Soukupa.

O rezignaci rozhodne Zeman

Antonín Staněk v dubnu odvolal z funkce i ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a na oba muže podal trestní oznámení, které namířil i proti Soukupovu předchůdci Pavlovi Zatloukalovi.

Své kroky Staněk ve čtvrtek 9. května obhajoval před poslanci z kulturního podvýboru i stranickým grémiem. Kolegové z ČSSD mu vyslovili důvěru s tím, že do konce května musí připravit výběrové řízení na ředitele obou institucí, aby se situace zklidnila.

Ministr kultury však 15. května oznámil, že na konci měsíce v čele resortu skončí. Svoji rezignaci dnes oficiálně předá premiérovi Andreji Babišovi (ANO). O tom, zda Staněk Ministerstvo kultury ČR skutečně opustí, rozhodne prezident republiky Miloš Zeman. Schůzku se Staňkem plánuje na úterý 28. května.