Brány areálu olomoucké instituce se otevřely přesně v 18 hodin a davy začaly proudit dovnitř.

„Tu situaci v kultuře samozřejmě vnímáme. Je fajn, že můžeme muzeum podpořit tím, že si zadarmo užijeme asi tříhodinový koncert“ shodly se Dominika se Žanetou, které přijely z Dolan.

Na pódiu se vystřídali Dagmar Pecková, David Koller Band s Bárou Polákovou, Nylon Jail, ASPN Jana Spáleného, David Stypka s Bandjeez a Tata Boys. S krátkými projevy v průběhu koncertu vystoupili signatáři petice proti ministru Staňkovi, jejímiž autory jsou zástupci Centra současného umění DOX.

„Sběr podpisů pokračuje a neskončí, dokud pan Staněk oficiálně neopustí post ministra. Petici už podepsalo okolo 7,5 tisíce lidí,“ řekl ředitel DOX Leoš Válka.

Přijel i Fajt a Herman

Mezi hosty nechyběl ani Staňkem odvolaný ředitel Národní galerie Praha Jiří Fajt či bývalý ministr kultury Daniel Herman.

„Pan ministr si tady jakožto bývalý olomoucký primátor vyřizuje nějaké účty z minulosti, což je těžce neprofesionální zneužívání postavení,“ narážel Herman na odvolání ředitele olomouckého Muzea umění Michala Soukupa a podání žaloby na něj i jeho předchůdce Pavla Zatloukala, který rovněž na akci zavítal. Kritizoval je za přípravu projektu Středoevropského fóra, jehož budova má vzniknout právě v proluce u muzea.

„K žádným pochybnostem dojít nemohlo. Vždyť odkup pozemků, který se Staňkovi zdá předražený, schvalovalo jak ministerstvo kultury, tak ministerstvo financí,“ zdůraznil Herman.

Podporovat, ne vést války

Za neprofesionální považuje Staňkův přístup i operní pěvkyně Dagmar Pecková.

„Ministerstvo kultury má umělce podporovat, ne proti nim vést války. Na ministerstvech by měli sedět kompetentní lidé, ale chování pana ministra bylo až ostudné,“ přidala svůj názor.

Antonín Staněk své kroky obhajoval ve čtvrtek 9. května před poslanci z kulturního podvýboru i stranickým grémiem. Kolegové z ČSSD mu vyslovili důvěru s tím, že do konce května musí připravit výběrové řízení na ředitele obou institucí, aby se situace zklidnila.

Ministr kultury však 15. května oznámil, že na konci měsíce v čele resortu skončí. O tom, zda Staněk Ministerstvo kultury ČR skutečně opustí, rozhodne prezident republiky Miloš Zeman. Společnou schůzku plánují na úterý 28. května.