Děvčátko trpí nevyléčitelnou chorobou a potřebuje speciální pomůcky, které však nehradí zdravotní pojišťovny.

Vážná metabolická porucha velmi komplikuje každodenní život jednadvacetiměsíční Sáry Derkové i rodičů, kteří o těžce nemocné děvčátko pečují.

Dívence kvůli tzv. metabolické chorobě GM1 gangliosidóze postupně ochabují svaly, stále se zhoršuje zrak a přibývá epileptických záchvatů.

„Lékaři nám řekli, že Sárinka buď zůstane trvale v nemocnici nebo o ni můžeme zkusit pečovat doma. Zvolili jsme druhou možnost," řekla maminka Marie Derková s tím, že na tuto nemoc zatím neexistuje účinná léčba.

Děvčátko podle ní potřebuje několik pomůcek a přístrojů, které však zdravotní pojišťovny neproplácejí. Jedná se například o speciální kočárek nebo přenosný kyslíkový koncentrátor.

„Sárince by mobilní koncentrátor velmi pomohl. Při pobytu venku a mimo domov by jí pomáhal s dýcháním. Díky němu bychom mohli chodit ven na procházky nebo s ní běžně jezdit autem, což dosud bez přístroje téměř nemůžeme," popsala přínos zařízení v hodnotě 80 tisíc korun Marie Derková.

Přispět plastovými víčky od PET lahví do sbírky mohou obyvatelé z celé republiky. Přinést je lze do každého hobbymarketu OBI.

"Víčka se sbírají také v knihovně a na obecním úřadě v Bohuňovicích, v Šumperku v prodejně nábytku Krokodýl a ve Velkých Losinách v tamním květinářství," dodala maminka nemocného děvčátka.

Kromě shromažďování víček, která pak rodina odváží do výkupny, mohou zájemci přispět také finančně formou veřejné sbírky na účet číslo 5920491028/5500 vedený u Raiffeisenban­k.